STŘEDEČNÍ GLOSY 13.03.2013

Miroslava Macka
Falešná kolegialita je stará a mizerná věc a v některých oblastech lidského konání je velice, převelice silná. Zvláště mezi novináři: pokud prohlásíte o některém, že je nevzdělaný a mizerně pracuje, téměř celý zbytek se na vás sesype. Přitom, jako by nebylo mezi novináři zhruba stejné procento špičkových lidí, průměru a hloupých nýmandů jako v kterémkoliv jiném oboru lidské činnosti. Ovšem petičníci recidivisté se ihned šikují a mávají fángličkami s hesly o ohrožené svobodě projevu a ohrožené demokracii. Přitom obé nejvíce ohrožují právě ti nevzdělaní hlupáci.

Od příštího roku se všem řidičům o stokoruny zvedne povinné ručení, neboť pojišťovny budou muset platit hasičům tři procenta z vybraného pojistného za jejich výjezdy k havariím. Tolik suchá zpráva. Ovšem tři procenta z povinného ručení netvoří stokoruny pro každého řidiče a navíc nechápu, proč by neměli platit výjezdy hasičů jen občané a firmy, kteří nehodu zaviní (rovnou nebo z případného dobrovolného soukromého pojištění).

Alarmisté, již desetiletí nás strašící, kterak za chvíli dojdou fosilní paliva, mají další námět k přemýšlení: japonští odborníci včera poprvé vytěžili plyn z tzv. hořlavého ledu, tedy z metanových hydrátů uzavřených v krystalech ledu. Světové zásopby tohoto plynu až desetinásobně převyšují veškeré ostatní doposud známé zásoby fosilních paliv na Zemi…

Čtenář glos M. P. mi napsal:
Zaujala mě ve Vašich včerejších glosách zmínka o místě, ve kterém se otepluje nejrychleji na světě. Jedná se však pouze malou část kontinentu(Antarktický poloostrov a ostrov Jamese Rosse). Zbytek Antarktidy se od 70. let minulého století mírně ochlazuje (http://www.globalni-ochlazovani.cz/zaledneni.php) nebo (http://www.meteocentrum.cz/zmeny-klimatu/aktuality.php?page=12102000) nebo (http://www.klimaskeptik.cz/co-rika-veda/antarktida/) a současně také mírně narůstá zalednění tohoto kontinentu. Klimaalarmisté tvrdí, že za ochlazování v Antarktidě může ozónová díra, což je spíše jejich zbožné přání a příliš se o tomto fenoménu nezmiňují. Ten jim jaksi nezapadá do jejich oteplovacích teorií. O to hlasitější je pokřik okolo tání ledu v Arktidě a právě také na výše zmíněném Antarktickém poloostrově. Vše je podle mého názoru vedeno snahou klimatologů udržet u politiků a málo informované veřejnosti povědomost o katastrofickém oteplování a nepřijít tak o velmi příjemné granty na jeho výzkum. O „oteplovacím“ byznysu snad ani není třeba mluvit.

Omlouvám se, že jsem desítkám čtenářů, kteří mi psali ke glose o dotacích farmě Bolka Polívky, neodpověděl osobně. Takže tímto tak činím a shrnuji výsledek svého lehce zlomyslného pokusu: devadesát procent z Vás mi opravilo gramatickou chybu, jen deset procent pak matematickou, té jste si nevšimli.
Takže je jasné, kam napřít školní výuku!
p.s. Ale i já občas naletím na podobné hříčky, zvláště obrázkové, na nichž si všimnu kupříkladu dívky v minisukních a přitom nezaregistruji psa za volantem auta…