PONDĚLNÍ GLOSY 18.02.2013

Miroslava Macka
Pražská kulturní fronta demonstruje proti ministryni kultury Aleně Hanákové a pevně stojí za Karlem Schwarzenbergem, který k její práci nemá výhrady.
Ale nakonec ten Mathé tím ministrem bude, vždyť jsme v Česku…

Zdá se, že ministr zdravotnictví Leoš Heger je stejný technokrat (v tomto případě to berte jako nadávku), jakým byl bývalý ministr práce a sociálních věcí Drábek. Ten také viděl sociálno v S-kartách a všelijakých počítačových vymoženostech, stejně jako ministr Heger vidí řešení problémů zdravotnictví ve všelijakých registrech (registr praccovníků, registr hygienický, registr překladatelský apod.) za stamiliony. Skončí to vše, pochopitelně, stejně neslavně, neboť jediným úspěšným regulačním, ba dokonce autregulačním systémem, je v obou případech systém „tržní“: solidní chování občana k systému se mu vyplácí, nesolidní nevyplácí. Namísto registrů to chce jen nastavit patřičné parametry. Dnes se, bohužel, vyplácí v obou případech chování a jednání nesolidní…

Rýsuje se podivuhodné spojení: neúspěšný prezidentský kandidát Fischer a Babišovy miliardy a neúspěšné hnutí ANO 2011. Máme se na co těšit!

Čtenář glos M. T. mi napsal:
Rád bych Vám sdělil svou zkušenost s vymáháním penále, jakou měl Váš čtenář glos I.S., sice ne s Finančním úřadem, ale se ČSSZ.
Úřad ČSSZ pro Prahu 11 se přestěhoval na novou adresu. Přestože Vám posílá několikrát do roka sdělení, že (v mém případě) řádně platíte a nic nedlužíte, nenapadlo je jakýmkoliv způsobem zvýraznit změnu adresy.
Poslal jsem tedy nevědomky řádně vyplněný „Přehled o příjmech a výdajích“ doporučeně na starou adresu úřadu. Dopis se mi vrátil po cca 5 dnech, že je adresát neznámý!! Vyhledal jsem si tedy novou adresu úřadu a „Přehled..“ jsem poslal znovu ovšem s tím cca 5 dní zpožděním po termínu podání, přičemž původní obálku s poznámkou, že adresát je neznámý jsem dal do nové obálky, takže Úřadu by mělo být jasné, kde se to zpoždění nabralo.
Tím jsem si bláhově myslel, že je vše v pořádku. Já pitomec.
Cca za 10 dní mi přišel od Úřadu doporučený dopis ( porto 22,- Kč), že mi vyměřují penále za pozdě doručený „Přehled..“ ve výši 11,14 Kč.
Pomyslel jsem si něco nepublikovatelného a obratem jsem penále zaplatil, nicméně jistá pachuť zůstává z těchto důvodů:
• Úředníky nenapadne, že by měl jakýmkoliv způsobem zvýraznit změnu adresy, i když vám několikrát v průběhu roku posílá zprávy.
• Úředníky nenapadne, že by na poště zařídili předávání pošty na novou adresu
• Úředníky nenapadne, že vyžadovat zaplacení 11,14 Kč doporučeným dopisem za 22,- Kč je ekonomická debilita.
A tak si říkám: proč živíme takové ….. (doplní si každý sám).

Čtenář glos J. V. mi napsal:
Rád bych Váš dotační příběh přepsal tak, jak situaci vidím já.
Bohatý strýček na rodinném setkání přijde s nápadem na stmelení rodiny a vzájemnou pomoc. Založí rodinný Fond a sám se zaváže, že bude do fondu pravidelně platit slušnou sumu. Peníze z Fondu, budou moci využívat rodiny z rodu za podmínky, že se samy zavážou do Fondu přispívat podle vlastních příjmů. Strýček bude pouze dohlížet na to aby byly požadavky na čerpání rozumné. Fond se rozeběhne a strýček zjistí, že na kontrolu a řízení sám nestačí a tak najme úředníky, kteří se o vše starají, ale zároveň jsou i z Fondu slušně placeni.
Jednoho dne přišel strýček s nápadem, že by bylo dobré nahradit obyčejné žárovky, za úsporné, které jsou sice drahé, ale pokud s nimi budeme svítit po celou dobu jejich životnosti, tak se nám vyplatí. Ne
všem se to líbilo, ale pak strýček naznačil, že váhavci budou muset na pravidelné výplaty z Fondu chvíli počkat a kdoví, jestli je úředníci schválí v plné výši..., a najednou byli všichni pro. A tak to šlo dál
a dál, jeden nápad za druhým.
Místo chození do práce a vydělávání peněz se stále více členů rodiny věnovalo sepisování žádostí o podporuz Fondu a ti nejúspěšnější spisovatelé žádostí byli také ve svých rodinách nejoblíbenější, zatímco ti, co pořád ještě chodili do práce dostali nálepku asociálů, kteří hamouní majetek místo toho, abymysleli na druhé.
Celá rodina se stále víc a víc zadlužovala, ale půjčky dostávali dál, protože za ně mohli ručit svým Fondem, který byl sice také zadlužený, ale byl prostě příliš velký na to, aby mohl zkrachovat, jak říkal
strýček s oblibou.
Opravdu nemůže zkrachovat?

Opsáno z facebooku:
Už zase vyhrožují lékaři! Budou zavřené ordinace, nemocnice budou ošetřovat jenom akutní případy (pacient je případ???).
Co kdybychom vytáhli do boje my, pacienti?
A požadovali jsme čekárny bez desítek čekajících (dlouhé hodiny), kulturní prostředí čekáren i ordinací, lékaře se zájmem o pacienta, sestry taktéž....