PÁTEČNÍ GLOSY 1.02.2013

Miroslava Macka
Poslanec Rath je sice od loňského května ve vazbě, kde nesmí mít pochopitelně ani mobil či fax, přesto si každoměsíčně účtuje poslanecké náhrady za jejich užívání, a to ve výši 56.000.- Kč měsíčně, samozřejmě z našich kapes.
Zdá se Vám taková zákonná možnost na hlavu postavená? Samozřejmě…Jenže takových nesmyslných zákonů a nařízení, byť nejsou tak mediálně nápadné, je v Česku spousta.
Nikdo je ovšem systematicky neruší: je přece jednodušší zdvihnout daně.

Analytik firmy Colosseum Boris Tomčiak v Lidovkách v článku „Prezidentské volby a investoři“:
Proč se lidé nedokážou nadchnout pro celoživotní studium? Proč nenosí odznaky „Volím si práci a rozvíjení vlastních schopností“? Proč nechtějí vzít zodpovědnost za svůj osud do vlastních rukou? Protože přijímání myšlenek a podnětů z okolí je snadnější než vytváření vlastních.

Čtenář glos T. C. mi napsal k tzv. solidární dani:
Kdyby se autoři tohoto výmyslu postavili k poplatníkům čelem a přiznali, že se jedná o prostou progresivní daň, nebylo by třeba sáhnout na mzdové programy, protože s progresivní daní již počítat umí. Ale protože se daň oficálně nezvyšuje, museli zasednout programátoři a tento výmysl do programů zapracovat. A tisíce uživatelů museli systém zvlášť testovat, aby si byli jisti, že dopracované řešení funguje. Přitom nikdo z plátců se necítí být solidární, ba přímo jsou toho názoru, že povinná solidarita je naprostý nesmysl.
Navíc, aby to nebylo jednoduché, tak v naší mezinárodní firmě mají zahraniční vrcholoví manažeři sjednanou čistou mzdu (a vím, že nejsme jediní), takže mzdový systém obsahuje modul, který k této čisté vypočítá odpovídající hrubou mzdu. A samozřejmě i tento modul umí daň progresivní, ale ne solidární. Takže další oprava a testování.
No, a dnes se vláda rozhodla, že superhrubou mzdu zruší už příští rok, takže máme o zábavu postaráno. Dobře jsem učinil, že jsem zanechal práce v bance a stal se "ajťákem" na mzdový systém!
Když se nad novou daní trochu zamyslím, musím dospět k názoru, že označovat daň pro vysokopříjmové poplatníky za solidární je úplný nesmysl. Osobně říkám, že každá vyměřená daň nakonec doputuje k někomu, kdo se proti ní nedokáže bránit. A vůbec to nemusí být ten, komu byla vyměřena.
Pokud má někdo u nás příjem přes 100 000 korun měsíčně, má s velkou pravděpodobností pro firmu zásadní přínos.A taktéž by měl stejný přínos pro řadu jiných firem. A to mu dává do ruky velký nástroj k vyjednávání s majitelem o dorovnání ztráty způsobené touto daní (byť třeba prostřednictvím ředitele a podobně), ba dokonce klidně přímo k vydírání. A pokud k tomuto dorovnání dojde, je potřeba přenést toto břemeno na ty, kdo se mohou bránit nejmíň, což jsou snadno nahraditelní lidé, kteří mají i nejnižší příjmy.
Samozřejmě, že majitel asi nepředstoupí před firmu s tím, že musel přidat Frantovi (za jehož nápady všichni trhají firmě ruce, zato bez něj se neprodá nic), takže všem ostatním ubere. Ale třeba až se budou rozdávat prémie, nebude nikdo z nich vědět, že by bývaly byly tučnější, kdyby nebylo třeba složit se Frantovi na solidární daň.
Takže nakonec tu daň zaplatí ti, kteří maji na základě své kvalifikace a schopností příjmy nejmenší.


Opsáno z facebooku:
Jsem celebrita. Já a Iveta Bartošová máme stejného zubaře. Já věděla, že ze mě něco nakonec bude.