ČTVRTEČNÍ GLOSY 10.01.2013

Miroslava Macka
Všechny kandidáty na funkci českého prezidenta osobně znám (některé velmi dobře, některé dobře, některé méně) a tak nakonec budu volit po zralé úvaze (nechce se mi volit toho nejméně špatného kandidáta ze všech špatných) následovně: v prvním kole pana Franze (protestní hlas proti favorizovaným kandidátům) a ke druhému kolu nepůjdu, abych snížil legitimitu volby vykuků, kteří postoupí do druhého kola…

To je dobrý vtip: premiér vlády mluví o tom, že amnestie alespoň rozpoutá debatu o reformě soudnictví (kéž by!), aby za drobná porušení zákona lidé neseděli ve věznicích, ale více se využívalo alternativních trestů.
Vždyť stačilo hned na počátku jeho vládnutí předložit odborníkům i veřejnosti patřičné návrhy zákonů a dnes by byla amnestie z tohoto důvodu zcela zbytečná!
Také jeho argument, že prezidentskou amnestii kontrasignovat musel, neboť byla v souladu s ústavou, mně hlava nebere: domníval jsem se a stále domnívám, že kontrasignace je pojistka proti tomu, kdyby se prezident kupříkladu najednou zbláznil (a to může potkat každého) a udělil všeobecnou amnestii všem vězňům, včetně sadistických vrahů …tu by také ihned podepsal, protože by „musel“?

Včera bylo výročí narození Karla Čapka. Tak alespoň jeden citát:
"Vede-li inženýr dráhu, nevede ji přes vrchol hory, nýbrž oklikou po jejím úpatí. Tato oklika není kompromis mezi přímostí tratě a výškou hory, je to prostě velmi přesné počítání se skutečnými fakty. V politice se však nepracuje inženýrsky: udělá se projekt a čeká se, s jakými překážkami se setká, a teprve potom se handluje o nějakou tu okliku. Řeší-li se všechno kompromisem, znamená to, že nejsou předem váženy okolnosti, s nimiž bude nutno dále prakticky počítat. Tomu se ovšem říká fušerská práce."

Čtenář glos V. Č. mi napsal:
Dovolte mi poznámku k Vašim glosám. Vyjadřujete zde naději, že na Moravě se předčasné sundávání portrétů pana prezidenta Klause neděje. Bohužel se to děje, iniciativa vzešla přece od dvou starostů za TOP09-STAN na Zlínsku. Dal jsem si tu práci se zjišťováním, co jsou ti dva starostové zač a jaké pohnutky je asi tak mohly vést k této iniciativě. Na stránkách jednoho z nich, resp. na stránkách jeho obce, mě ihned zarazila smršť informací o dotacích z EU, o projektech, které jeho obec "s pomocí" těchto dotací zrealizovala a odkazy na různé "evropské instituce". Dále pak informace, že tento starosta v posledních letech neustále kritizoval systém přerozdělování prostředků z krajského úřadu. Podle mého názoru jde o pravděpodobně o typického "proevropského dotačního vyžírku", těmto lidem Václav Klaus vždy byl a je trnem v oku.

Čtenář J. F. mi napsal:
Obávám se, že to MUDr. Heger nemá s tažením proti kuřákům vůbec, ale vůbec promyšlené a stačilo by přitom tak málo. Chceš si občane koupit cigarety, či jiné kuřivo? Nejprve se tedy zaregistruj do registru kuřáků, ovšem budeš k tomu potřebovat zdravotní prohlídku, pokud uspěješ pozitivně, pak budeš platit ročně za vydání registračního průkazu Kč 10 000.-, pokud ovšem prohlídka nebude pozitivní, neb vlastníš některé rizikové faktory, jako třeba vysoký tlak, cholesterol, cukrovku apod., bude to jen za Kč 5 000.-, bonus za to,že se tě občane dříve zbavíme a ušetříme za tvůj důchod. V trafikách pak bude terminál, kde bude každý kuřákův nákup registrován a vyhodnocován. Podle spotřeby cigaret bude i vypočítáváno zdravotní pojištění kuřáka, samozřejmě dodám, že žijeme v lidumilném státě s legislativou EU, takže i při spotřebě nad 40 ks cigaret denně, by přece jen mělo zůstat chudšímu kuřákovi aspoň životní minimum, ale ani ty ostatní není třeba příliš šetřit.
To by byla výzva EU, že nikoliv ptákoviny typu nechutných obrázků,ale racionální promyšlený přístup, to je ta správná cesta ke světlé budoucnosti! Jak by se obraz euroskeptických Čechů v tu ránu změnil a verchuška EU by bledla závistí!?

Opsáno z facebooku:
Militantním nekuřákům nejde o zdraví lidu. Milují "morální" převahu spojenou s pidimocí a dávají to "smraďochům" sežrat." Na jejich straně je přece právo. Docela by mě zajímalo, jak by se tvářila namachrovaná hlava nekuřácké rodiny, kdyby ji požádala namachrovaná hlava vyvoněné rodinky v zahradní restauraci, ať si laskavě odsednou a neobtěžují smradem z propocených cyklistických dresů.

A ještě z facebooku:
Včera jsme debatovali o lyžích a C 4 Fischerkách , které proslavil Franz Klammer , to byl dlouhá léta nejlepší sjezdař . Ale já si vzpomínám, jak jsme jezdili kupovat lyže do polska, protože u nás nešly skoro sehnat, tedy akorát Sulov v licenci Hagannek a Sartis, a to byl úplný propadák. Dělalo se to tak, a snad už je to promlčené, že se za pomoci uměleckých ambicí přemalovaly staré nepotebné lyže na Kästle, Atomiky, Fischerky či Rosignolky a tahle značka se zapsala do celního prohlášení s tím, že se jede do Polska, do Zakopaného, lyžovat. Hned jak se přejely hranicer a celníci nás nedohlédli ani triedrem, tak jsme ty staré vyřazené nepotřebné lyže hodili do škarpy a vydali se do Katovic za nákupy a koupili jsme nové lyže dle značek uvedených v celním prohlášení, čili jsme do republiky za pár dní dovezli, co jsme z ní vyvezli.
Kreativitě se meze nekladou a není sociální inženýr, který by nad jedincem toužícím po lepším životě, zvítězil.