STŘEDEČNÍ GLOSY 9.01.2013

Miroslava Macka
Samozřejmě, že je kampaň proti prezidentu Klausovi po novoročním vyhlášení amnestie hysterická, nevěcná a totálně přemrštěná. Což se ovšem dalo čekat, neboť Václav Klaus je na odchodu a se ztrátou funkce ztratí podstatnou část vlivu, byť bude publikovat a vystupovat sebevíc, takže všichni jeho političtí i lidští protivníci zavětřili příležitost odcházejícího vůdce smečky kousnout do nohy anebo ještě raději uňafat k smrti. A předčasné sundávání Klausových portrétů (které nikde povinně viset nemusely) je opravdu tím nejhorším projevem čecháčkovství (doufám, že na Moravě se tak neděje!)
Škoda jen, přeškoda, že v tom povyku zcela zaniknou hlasy racionální a věcné, kterým také z mnoha důvodů prezidentova amnestie vrtá hlavou a věcně i formálně se nelíbí.
Osobně mne nejvíce překvapila ta náhlá a absolutní ztráta názorové konzistence, kterou jsem vždy u VK obdivoval - jinak řečeno, při letité důvěrné znalosti jeho názorů a postojů jsem až do okamžiku novoročního vyhlášení amnestie byl absolutně přesvědčen, že by nikdy nic takového neudělal, ba ani na to nepomyslel. A teď od něj slyším, že je to kampaň proti hodnotám, které dlouhodobě prosazuje a zastává !?
V tom případě měl ( i jako výchovný záhlavec české justici) už dávno udělit milost matce, která doma ošetřovala nemocnou dceru a zlobícímu synovi (žáku 1. stupně) dvakrát naplácala vařečkou na zadek …a od té doby chodí více než dva roky po soudech a hrozí jí trest za „fyzický útok“.
Ale možná je vysvětlení tak jednoduché, až se jeví složité: italský autor erotických románů a novel populárních hlavně po první světové válce Pitigrilli (vlastním jménem Dino Serge), ve stáří zavrhl své dosavadní dílo a jal se psát dějiny papežů…

Pondělní debata prezidentských kandidátů Fišerové, Sobotky a Zemana v pořadu Václava Moravce ukázala dokonale líc i rub Miloše Zemana: výborný rétor, který umí uhodit hřebík na hlavičku tak, že si divák ani nevšimne, že jde o rezavý hřebík, který nic neudrží. Na otázku diváka, co považuje za tři své největší úspěchy, mimo jiné odpověděl: Že jsem převzal coby premiér stát v krizi a po čtyřech letech prosperoval.
Přitom Miloš Zeman není ani tak naivní a ani tak hloupý (jen vyčuraný), aby nevěděl, že žádná skutečná krize tehdy nebyla a také, že prosperita či stagnace nebo krize české ekonomiky velmi málo odvisí od vládní hospodářské či jiné politiky, ale od politiky a ekonomiky celosvětové, na níž máme vliv pramalý, až nulový.
Jak říkal kadet Vocilka v Tylově Švandovi dudákovi: Na povrchu vše se leskne, ale vnitřku je to dým…

Řeči o volném obchodě, tržním prostředí a konkurenci jsou jen řeči: ministr zdravotnictví Leoš Heger chystá zákon, podle kterého budou muset restaurace nabízet jeden nealkoholický nápoj levněji než pivo. Jinak bude majiteli hrozit likvidační milionová pokuta.
Co na tento direktivní socialismus říká členská základna ODS? Stále si namlouvá, že vláda alespoň trochu prosazuje pravicovou politiku?
Ovšem podle Hegera to bude mít jeden fantastický efekt: mládež prý bude méně propadat alkoholu…Pche!

V bulvárním komentování udělení ruského občanství Gérardu Depardieuovi bohužel zcela zapadl jeden důležitý údaj: v Rusku se platí rovná daň ve výši 13%.

Laďa Větvička je skvělý:
Mily pane bože. Možeš mi, kurva, prosim tě řict, kaj zme my chuji z Česka zrobili chybu? Proč musim na domaci paštičku s nakladanyma muchomurkama, okurčičkama, jemnu červenu řepu, čerstvě pečenym chlebem a brusinkovym džemem jezdit až do Polska, kde ještě před dvaceti rokama neuměli uvařit ani polivku? A pane bože, oni tu neznaju chemicky ošetřeny krenex? Oni tu fakt struhaju křen a mišaju to ze smetanu... Poraď, pane bože, kaj zrobili sudruzi z Česka chybu? Jak je možne, že zme take hovada?