ČTVRTEČNÍ GLOSY 3.01.2013

Miroslava Macka
Příčiny neduhů současné společnosti dlí podle prezidenta Klause „v našem myšlení, ve ztrátě respektu k poctivé práci, v hluboké degradaci úcty, kulturnosti i chování nás samotných i světa kolem nás, v nekritickém obdivu k povrchnosti, okázalosti a líbivým gestům….“, pročež propustil na svobodu přes 7.500 vězňů, vesměs neplatičů alimentů, drobných zlodějů, silničních pirátů, finančních podvodníků…
"Řekl bych, že v takovéto podobě je amnestie jistým výrazem smíření a odpuštění jako principu, na nějž bychom uvnitř státu mezi sebou také neměli rezignovat," uvedl dále prezident Klaus a právě touto amnestií dále prohloubil již tak hluboký příkop mezi spořádanými občany a politikou.
Pokud se domnívá, že začal sám u sebe a projevil respekt k poctivé práci, projevil svým činem úctu a kulturnost k občanům, nezachoval se líbivým gestem povrchně a okázale, a přispěl ke smíření a odpuštění, hluboce, přehluboce se mýlí!
A aby to nebylo jen a jen na Klausovi: nezapomeňme na to, že amnestii spolupodepsal premiér Nečas.

Premiér Nečas se „z vážných rodinných důvodů“ omluvil z tradičního novoročního oběda s prezidentem Klausem. Zdá se, že manželka nechtěla a Jana Nagyová protokolárně nemohla…

Politolog Petr Robejšek:
"Federalismus se dostává do odstředivky dějiného vývoje proto, že se národní perspektiva jeví jako užitečný model produkující lepší řešení.Národ má a plní své úlohy. Tak především zřejmě uspokojuje potřebu lidí najít pevný bod v chaotickém světě a poskytuje jistoty v čase zmatků. Národ je řeč, historická pamět a znalost sociálních reálii; je to důvěrně známé sociální a materiální prostředí. Národ je odlišnost a sounáležitost - hodnoty, které federalismus neposkytuje."

Opsáno z facebooku:
Otázka: Myslíte, že se Jan Fischer dnes díval na film Občanský průkaz?
Odpověď: Nejdřív si zítra zjistí jaký měl pořad sledovanost, a pak se rozhodne.