STŘEDEČNÍ GLOSY 2.01.2013

Miroslava Macka
Nelíbí se mi institut amnestie jako takový, nechápu totiž, proč mají být kvůli tomu, že je výročí republiky,odměněni všelijací grázlové a zlodějíčci (mezi ně pochopitelně nepočítám většinu pachatelů nedbalostních trestných činů) namísto toho, aby byli odměněni minimálně poděkováním ti, bez kterých by republika nemohla existovat: solidní, spořádaní, podnikaví a pracovití lidé. Těm se ovšem nedostalo žádné úlevy, naopak zvýšení daní.
A k tomu ještě budou amnestování ti, kterým se dařilo zásluhou všelijakých předstíraných nemocí, podjatostí a právních kliček na léta protahovat soudní řízení - tomu už nerozumím vůbec, pokud mi tedy do toho výčet těch, kterých se to týká, nevnese „jasno“…
A ještě jedna poznámka: není vlastně každá amnestie znevážením práce policie a justice?
Také argument o nezbytném „vyprázdnění věznic“ je lichý: změna trestní politiky s vyšším ukládáním domácího vězení je cestou, nikoliv amnestie. Při nezměněné trestní politice se totiž značná část amnestovaných opět ocitne zpátky ve vězení (studie CERGE z roku 2012), jen jejich nešťastných a naštvaných obětí přibude.

Výkonný ředitel Asociace českých a moravských nemocnic Stanislav Fiala v časopisu Týden prohlásil k faktu, že nemocnice dostanou letos na úhradách péče o pacienty o osm až deset procent méně než loni: „Takže se i úroveň péče sníží minimálně o toto procento.“
Což je blbost: nadbytečnost až zbytečnost části vyšetření a úkonů (jejichž jedinou indikací je často právě „optimalizování“ úhrad) a leckteré investiční zločiny jsou dostatečným prostorem pro úspory bez poklesu kvality péče.

V silvestrovském vydání MF Dnes říká Vladimír Mečiar o „legendárních záznamech“ z jednání ODS - HZDS: „Já je mám. Mám všechny vyjma prvního jednání. Pět záznamů nahrával i jeden z české strany - myslím pan Macek.“
Má pravdu. A ty záznamy jsem poskytl před léty Karlu Pacnerovi, když psal knihu „Osudové okamžiky Československa“ a už u něj zůstaly. Nikdy jsem je nepožadoval zpět, protože se domnívám, že jsou v dobrých rukou - a i Karel Pacner rychle usoudil, že sice jsou možná „legendární“, ale rozhodně v nich není nic neznámého, překvapivého, tajného, co by nebylo obecně známo.

Evropská komise odmítla výzvu České republiky a dalších pěti členských států Evropské unie, aby urychleně připravila celoevropský zákaz popírání zločinů komunismu. Zdůvodnila to tím, že pro danou legislativní iniciativu nejsou v současnosti potřebné podmínky.
Bodejť by byly, když jsou bolševici rozlezlí ve všech orgánech EU!

Smutně zajímavá čísla:
Investice Olomouckého kraje se letos sníží z loňských 917 milionů korun na 514 milionů, provozní výdaje hejtmanství se sníží z 1,702 miliardy na 1,639 miliardy a provozní výdaje příspěvkových organizací se zvýší z loňských 1,49 miliardy na 1,539 miliardy korun.