STŘEDEČNÍ GLOSY 12.12.2012

Miroslava Macka
První věta, kterou jsem slyšel od nového ministra bez funkce a šéfa Legislativní rady vlády Petra Mlsny mne vskutku přesvědčila, že jde o „odborníka“: „Kdyby byly dokonalé zákony, nemusely by být soudy.“
Tak tomu říkám legislativec!

Patnáctiletý břeclavský student má oplétačky s policií, protože si na internetu koupil tričko s portrétem norského vraha Breivika a vzal si je do školy (osobně to pokládám za klukovinu, za kterou má dostat pár facek s vysvětlením, za co). Kupodivu trička s vrahem Che Guevarou nikomu nevadí a Lenina nebo Stalina si na tričko také může každý dát beztrestně…

Přítel O. V. mi napsal:
S plnou zodpovědností matematika tvrdím, že nápad na sloučení ministerstev tak, jak jej prezentuje současná vláda, je jednou z největších hovadin, s níž jsem se ve svém profesním životě setkal. A to z těchto důvodů:
1. Nedovedu si představit, že by o tomto velmi komplikovaném odborném problému rozhodovala vláda, složná z chemiků, lékařů - anesteziologů, ambicózních "pikolín" a podobně.
2. V případě, že vláda má tolik rozumu, že o tomto sama rozhodovat nebude, obrátí se na "odborníky" v příslušných rezortech.
3. Podle mých poměrně hlubokých zkušeností je množina těchto "odborníků" ve státní správě nulová.
4. Jedná se o problém hodně komplikovaný, kdy chyby mohou vést k haváriím, ekonomicky vyčíslitelným v miliardách.
5. V ČR existuje nemnoho odborníků s náležitou fundovaností a praxí, kteří by byli schopni tento komplikovaný problém s maximálním nasazením během několika let vyřešit.
6. O to více existuje ve státní správě mladých a nadějných "frikulínů" (free-cool-in, pro úplnost), které právě tyto těžko uchopitelné problémy lákají - znamenají totiž pobídku k jakési "činnosti" (slovo "práce" v této souvislosti zásadně neuvádím) za jejíž "předvedení" vláda obvykle nabízí stovky milionů Kč.
7. Množina vazeb oněch frikulínů na příslušné odborníky je podle mých zkušeností je rovněž nulová - představují pro frikulíny "smrtelné nebezpečí".
8. O to mohutnější je vazba na silnou množinu "spřátelených" firem, které jsou schopny dotyčnou vládou požadovanou činnost přesvědčivě "simulovat".
Ergo. Výsledek činnosti bude hýřit "prezentacemi", "teambuildingy" a"brainstormingy", v důsledku však bude samozřejmě nepoužitelný, při realizaci této činnosti budou spotřebovány stovky milionů (až miliardy) Kč a po rozběhu nutného paskvilu, který bude nezbytně praktickým výsledkem této realizace, další desítky miliard Kč. Možná bude znamenat i veřejnou dehonestaci některých z oněch skutečných odborníků, kterým profesionální čest nedá, a neopatrně se k této nehoráznosti veřejně vyjádří.
A to vše zaplatí daňový poplatník. Děje se tak vždy, nevím proč by superministerstvo mělo být jiný případ.