PÁTEČNÍ GLOSY 30.11.2012

Miroslava Macka
S podivuhodným důvodem odchodu ministra obrany Vondry přišel jeden z mých čechoamerických přátel: Vondra se někde prokecl, že pracuje pro americké tajné služby, což nesla druhá strana nelibě a tak teď musel před příletem Hillary Clintonové zmizet…
Moje p.s.: po takové dekonspiraci by bylo NATO vhodnou trafikou, tam je to zřejmé.

Jaroslav Plesl ve včerejším Reflexu napsal: „Kdo by také dokázal předpovědět, že se zrovna esoterický matematik Janeček spojí právě s někdejším skinheadem Landou, libujícím si v pochodové hudbě a rytířské symbolice? Ale stalo se. A teď můžeme jen čekat, zda tato nečekaná aliance vydrží a zda přiláká dost příznivců, aby se její příznivci dostali například do Parlamentu.“
Dodávám: Příznivci jsou velice obecným a velice korektním názvem. Řečeno však realisticky: zda přilákají dost blbů, kteří (po kolikáté už?) opět naletí osobnostně akcentovaným (korektně řečeno) Mesiášům.

Vzpomínáte si, jak po triumfálních vítězstvích rychlobruslařky Martiny Sáblíkové ihned vznikl plán na postavení bruslařského monstrstadionu za stovky a stovky milionů, samozřejmě s přispěním peněz daňových poplatníků?
Sešel se pátek s pátkem a Sáblíková se nedostala v anketě Sportovec roku ani mezi první desítku kandidátů…
Dal by dnes do toho projektu někdo ze soukromých investorů svoje peníze?

Čtenář glos O. V. mi napsal:
Reaguji na Vaši glosu o soudním zrušení povinnosti veřejných prací pro nezaměstnané. Rozhodnutí ukazuje na odtrženost ústavních soudců odživota. Pokud se mezi nezaměstnanými vyskytl někdo vysoce kvalifikovaný, náš městský úřad jej využil pro kvalifikovanější práci, než je zametání listí. Jedna inženýrka nám např. perfektně udělala inventuru v knihovně atd. Pro tyto lidi to v žádném případě nebyla potupa, naopak dostali možnost předvést své schopnosti a tím zvýšit svoji šanci na získání nového zaměstnání. V některých nesmělých resp. málo adaptabilních lidech dřímají netušené schopnosti. Pokud je nějakým způsobem nedonutíte jít mezi lidi, novou práci si nenajdou.
Příklad z naší firmy: Před lety jsme několik měsícůmarně sháněli programátora, neboť programátor je na pracovním trhu nedostatkové zboží. Pak kdosi objevil inženýra středního věku, žijícího v nedaleké obci, který byl přes půl roku nezaměstnaný poté, co jej v rámci módního outsorcingu propustili z banky, kde dělal správce sítí. Protože je to nesmělý introvert, příčilo se mu se někde ucházet o zaměstnání. U nás se během krátké doby stal špičkovým nepostradatelným specialistou, velice váženým jak ve firmě, tak i u našich zákazníků.
Jestliže se propuštěný učitel vyššího věku musí chodit ukazovat do různých firem, kde s ním mnohdy jednají přezíravě arogantní personalisté, je to pro něho větší trauma, než kdyby vyfasoval smeták. Rozhodnutí ústavního soudu zrušit povinnost veřejných prací uškodí těm, které chtělo chránit.


Čtenář glos M. Z. mi napsal:
Zajímalo by mě kolik lidí si při volbě prezidenta uvědomí, že kandidát Fischer v pozici "úřednického" ministerské předsedy měl daleko větší prostor a moc své dnešní prezidentské sliby realizovat. Uvědomí si někdo, jakého úžasného výsledku dosáhl?

Čtenář L. M. mi napsal:
Nezdá se Vám, že Vondrův odchod je velkým vítězstvím soudruha (bratra) Kalouska? Vondrovým odchodem se ještě více sníží pravděpodobnost, že se na ministerstvu obrany něco zjistí.