ČTVRTEČNÍ GLOSY 29.11.2012

Miroslava Macka
A tak nám odešel (byl odejit) ministr obrany Vondra. Podle premiéra Nečase „nejkompetentnější ministr obrany za posledních dvacet let“. Moc by mne zajímala kriteria, kterými všechny ty minulé ministry premiér hodnotil, ale zřejmě se je nedozvím. Podle ministra zahraničí Schwarzenberga je to „opravdu smutné pro nás všechny“. Ten zase zapomněl na tu spoustu lidí, kteří v nedávných senátních volbách Vondru nevolili a způsobili jednak jeho umístění na třetím místě už v prvním kole voleb. Ty to zřejmě bolet nebude.
Ve všem tom znejistění existuje ovšem jedna neochvějná jistota: Alexandr Vondra bude nadále žít za naše daně někde v teplém místečku diplomacie či jiných státních službách…vsaďte se!

Jak je všeobecně známo, prezident v našem ústavním pořádku moc pravomocí nemá. Ovšem i s těmi zázraky dokáže bohatýr dělat zázraky. Vždyť vezměte si třeba takového Mumomce Fischera. Ten nám velkými inzeráty v tisku slibuje: zasadím se o to, abychom měl silnou ekonomiku, v naší zemi vládlo právo, politici se chovali slušně a odpovědně a hájili národní zájmy.
A je to!

Veřejné práce dle Ústavního soudu ponižují. Obávám se ovšem, že s tímto postojem nás záhy převálcuje civilizace, která si stále myslí, že práce šlechtí…

Kdyby tak vtrhlo nějaké komando do několika českých bank a podívalo se, kdo si z politiků a jejich manželek a kamarádů napůjčoval peníze na stavbu fotovoltaických elektráren, hned by bylo jasno, koho můžeme chvalořečit za neustálé navyšování cen elektrické energie…