STŘEDEČNÍ GLOSY 24.10.2012

Miroslava Macka
Ministr financí Kalousek chce, pokud se poslanci ODS nedohodnou na zvýšení DPH ,aby se návrh státního rozpočtu vrátil vládě k přepracování. A to s tím, že nevybrané miliardy DPH budou znamenat škrty v rozpočtu.
Což je logické. Vyplývají z toho ovšem dvě věci: zaprvé, že snižovat výdaje lze vždycky a dále, vzhledem k tomu, že rozpočtové škrty mohou být užitečné, neutrální nebo škodlivé, je teď řada na vládě: pokud učiní škrty užitečné, pak by ta „rebelie“ v ODS měla smysl a byla by důkazem, že úspory na správném místě jsou cestou k vyrovnanému rozpočtu a nikoliv tupé zvyšování daní. Nejsem si však pranic jist, že právě tohle tato vláda umí.

Když si cizinec přečte o miliardách, které utíkají ze státních IT zakázek za stovky miliard, nabude zřejmě falešného dojmu, že Česko je dokonale spravováno soustavou supersítí, superpočítačů a superprogramů a vše levně funguje s pár úředníky k absolutní spoojenosti občanů. Přitom je zřejmé, že navzdory počítačům, sítím a programům za miliardy je úředníků čím dál víc a služby jsou komplikovanější a a horší. Není tedy nejvyšší čas navrátit se k papíru a brkům?

Policii a radnicím se nelíbí, že na mnoha místech vznikají domobrany formou občanských sdružení, které se snaží ochránit majetek občanů v místech s vysokou kriminalitou.
Přitom je přece hostoricky zcela zřejmé, že tam, kde nefunguje spravedlnost státní, berou ji občané do svých rukou. Pokud se to tedy policii či radnicím nelíbí, jediná cesta nápravy je, že budou poskytovat kvalitní ochranu majetku ony.

Z facebooku Tomia Okamury:
„Video z koncertního comebacku mého kamaráda Vítězslava Vávri, kterého jsem se také zůčastnil…“
A hned se několik lidí pustilo do kritiky, že by kandidát na českého prezidenta měl umět česky! Přitom jsem přesvědčen, že jde ze strany T. O. o ryzí úmysl: chce se tak co nejblíže přiblížit svým voličům.