ÚTERNÍ GLOSY 23.10.2012

Miroslava Macka
Nic necharakterizuje žhavého kandidáta na prezidenta republiky Jana Fischera lépe, než jeho slova z dnešního rozhovoru pro MF Dnes: „Umím si představit o polovinu štíhlejší Sněmovnu a o polovinu štíhlejší Senát. Je to jedna z možností, jak snižovat náklady na provoz ústavních institucí.“
Ta jeho polovičatost a jakási rozplizlost z té jeho věty přímo trčí! Jako by se tento maličký stát neobešel zcela bez dvoukomorového parlamentu ( Švédsko kupříkladu jako jedna z mála zemí tuto změnu učinilo, a to bez toho, že by jakkoliv utrpěla míra demokracie, spíše naopak) a s podstatně menším počtem poslanců, než polovinou (kvalita zákonů by tím jen získala), hlavně však je zapotřebí začít někde úplně jinde: u stovek zbytečných úřadů, u zcela zbytečných krajů, atd.
Jenže, takovými slovy by už leckoho naštval, a to pružný měkkýš Fischer před volbami přece neudělá, kdežto zmínka o rušení části neoblíbených poslanců a senátorů přináší body!
Bohužel, jak už jsem dávno prohlásil, Fischer zvolen prezidentem bude. Soros v tom má jasno… Tahle lobby na to má jak dost prostředků, tak dost vlivu.

Včera jsem si přečetl v Lidovkách lkavý článek Jiřího Peňáse Nad hrozícím zánikem časopisu Atelier, kterému ministerstvo kultury zkrouhlo dotaci. Možná by si měl přečíst následující text, který mi poslal čtenář glos M. P. :
Včera jsem v nějakých televizních novinách viděl zprávu o demonstraci za zachování dotace pro časopis Ateliér, i hledal jsem jej na webu. V editorialu šéfredaktorky Jiráčkové http://www.atelier-journal.cz/node/179 je zajímavá informace o vývoji čtenosti časopisu a výborný návrh, který v mých očích zahanbuje ty "sosáčky" s nastavenou dlaní:

"Hned 2. ledna jsme od naší distribuční firmy obdrželi přehled našich předplatitelů pro letošní rok, jenž klesl o 120 pro nás tak důležitých čtenářů, a to nejen z ekonomického hlediska. Jedná se o částku bez rabatu pro distribuci a bez odvedené DPH skoro 88 000 Kč. Ale co kdyby například samotní výtvarníci, kterých v naší republice je nejméně kolem 20 000, začali pravidelně odebírat Ateliér a podpořili tím svůj oborový časopis? Co kdyby se alespoň u jedné čtvrtiny z nich projevila solidarita a každých 14 dní by si místo jednoho piva či dvojky vína za 35 Kč zakoupilo 5000 výtvarníků číslo Ateliéru?"

Italští seismologové po měsících otřesů v L ´Aquile v roce 2009 prohlásili, že příchod mohutného zemětřesení je nepravděpodobný, ale nelze ho vyloučit. Předevčírem je navzdory protestům světové odborné veřejnosti italský soud na šest let do vězení, neboť tím zavinili véce obětí na životech…
Další příšerný důkaz, co dokáží idioti, kterým se dá do rukou moc.

V debatě kandidátů na amerického prezidenta věnované zahraniční politice nepadlo ani slovo o Evropě a Africe.

Čtenář glos L. J. mi napsal:
Musím se přiznat, že mne docela dost nadzvedla ze židle rádoby ironická poznámka europoslance Jana Zahradila o prezidentských kandidátech, kterou jste publikoval ve svých glosách. Panu europoslanci bych proto rád tou samou cestou vzkázal následující: Kdyby byly bývala ODS navrhla kvalitního pravicového prezidentského kandidáta, kandidaturu pana doktora Franze by bralo vážně daleko méně lidí, než je tomu dnes. Kdyby k tomu navrhl kvalitního kandidáta pravý střed (TOP 09, Lidovci), tak by pan Franz zřejmě vůbec nekandidoval. Jelikož pravicové strany navrhly to, co navrhly, občané, kterým není situace v téhle zemi úplně lhostejná, holt hledají kandidáta vlastního - jakkoliv může jít o projev naivity a špatnou volbu. Na tom není nic k smíchu - zvláště v případě člověka, který měl alespoň nějakou možnost výběr pravicového kandidáta ovlivnit.
PS: Pak je tu samozřejmě možnost, že pan europoslanec bere nominaci Přemysla Sobotky vážně...

Opsáno z facebooku:
Jižní Korea přestala posílat do KLDR letáky poté, co jim lidově demokratická republika pohrozila ostřelováním. Tak uvidíme, jestli to bude fungovat i u Kauflandu.