PÁTEČNÍ GLOSY 19.10.2012

Miroslava Macka
Exministr Slamečka opustí ztrátové ČD Cargo s ročním odstupným, neboť má ve smlouvě „konkurenční doložku“. To docela chápu, neboť by byl u kdejaké soukromé firmy ohromným přínosem: mohl by jí totiž radit, jak a co dělat a firma by se toho pak striktně vyvarovala.

Kdybychom zavčas přejmenovali pomazánkové máslo na „Máslo Václava Havla“, měli bychom od Bruselu pokoj…

Dostal se mi do rukou věstník ministerstva zdravotnictví „Minimální požadavky pro zavedení interního systému hodnocení kvality a bezpečí poskytování zdravotních služeb“, v němž jde, jak pokračuje věstník, „o proces hodnocení sebe sama a zajištění trvalého zlepšování“. Sebehodnocení, jak pokračuje věstník, „je komplexní, systematický a pravidelný proces, který posuzuje kvalitu a bezpečí poskytovaných zdravotních služeb, jehož podstatou je sebekritické vyhodnocení všech oblastí poskytované péče a vyhledávání nejslabších míst.“
Odstavec 2.2. pak kupříkladu určuje standard „zavedení optimálních postupů hygieny rukou při poskytování zdravotní péče“, který je splněn, jestliže poskytovatel a.) Má zajištěné vstupní školení všech zdravotnických pracovníků a jiných odborných pracovníků zdravotnického zařízení v oblasti hygieny rukou b.) Má zajištěnu vybavenost každého umyvadla hygienickými potebami, dezinfekčními přípravky a schématem správného mytí rukou zejména na exponovaných místech např. vyšetřovnách, převazovnách atd.
Věstník mne opět utvrzuje v názoru, že jediným problémem, který je potřeba na ministerstvu zdravotnictví vyřešit, je rozhodnout, kam umístit nálož.

Karel Kříž se ptá ministra financí Kalouska:
Kolik a kde jste opravdu škrtal na výdajové straně státního rozpočtu, kolik jste škrtnul předražených zkorumpovaných zakázek, kolik jste škrtnul zbytečných úředníků, kolik jste škrtnul zbytečných institucí založených jen k dojení státní kasy a k uklizení spřátelených zahřívačů židlí, kolik jste škrtnul nepotřebných projektů živících kmotry sponzory, kolik jste škrtnul korumpujících a trh křivících dotací či investičních pobídek?

Studie německé Bertelmannovy nadace spočítala, že odchod Řecka z eurozóny by svým dominovým efektem napáchal škody za 17 bilionů eur. Bohužel nespočítala, kolik škody napáchalo a ještě napáchá politické udržování neudržitelného společného eura v jednotlivých zemích jižní Evropy a v EU jako celku.

Čtenář glos T. V. mi napsal:
Také jsem dlouho sdílel váš názor o "terapeutickém působení" internetu na magory. Bohužel, moje pozorování to pranic nepotvrdilo. V případě sexuálních deviantů internetová anonymita vede k jejich daleko větší agresivitě, ale hlavně k pocitu, že jejich deviace je normální. Pokud se deviant nějak prezentuje na netu a nedostává od okolí žádné nebo skoro žádné negativní ohlasy - protože normální okolí už tyhle věci ignoruje vzhledem k jejich četnosti a zmíněné agresivitě devianta - kdo by se s tím magorem chtěl hádat, že ano... - má zákonitě pocit, že i v reálu to bude přijímáno stejně a prostě to zkusí. Prostě tvrzení onoho jistého sexuologa že "oni se vyřádí na internetu a pak nemají tendenci "zlobit" v reálu" je podle mě naprosto lichá a naopak, internet je patřičně nabudí a dá jim pocit "já na to přece mám právo".
A anonymové - obávám se, že tam to platí stejně - podívejte se na diskuse pod články. Stejně tak e-mail, tím jak je zadarmo, rychlý a pohodlný a anonymní, jen odstraňuje brzdy magorů všeho druhu. A zase, oni pak mají pocit, že si můžou dovolit všechno a že je to tak nějak "obecná norma" a že to, co dělají je vlastně v pořádku.
Moje p.s.: Zřejmě máte pravdu. Jediným efektem bylo, že si ten anonym změnil přezdívku a mailovou adresu…