ČTVRTEČNÍ GLOSY 11.10.2012

Miroslava Macka
Už mnohokrát jsem při různých příležitostech zopakoval, že často není tak důležité to, co se stalo, ale to, co k tomu kdo říká. Z tohoto hlediska pokládám slova mluvčí pražského soudu, který Marka Dalíka propustil bez uvalení požadované vazby, že Dalík přece prohlásil, že má veškerý majetek tady a také celou rodinu, takže ani vzhledem k výši případného trestu nehrozí útěk do ciziny, za nehorázná a okamžitě volám: Ihned, ale ihned propusťte Davida Ratha z vazby!
p.s. Aby nedošlo k mýlce: nekomentuji rozhodnutí soudu, k tomu nemám dost informací, komentuji slova mluvčí…

Čtenář glos T. C. mi ovšem napsal:
David Rath napsal knihu, kterou veřejnosti představili bývalá mluvčí Berill Mascheková, obhájce David Černý a Petra Paroubková coby nakladatelka. Hádám, že především posledně jmenovaná poskytla Rathovi cenné rady, jak se stát druhým nejúspěšnějším českým spisovatelem (pochopitelně až po Paroubkovi) a přijít si také na plnou igelitku jmění. Kniha má zajisté potenciál stát se bestsellerem, který mohou po paletách nakupovat nadšení čtenáři rekrutující se z řad majitelů stavebních firem, dodavatelů zdravotnické techniky a podobně, zkrátka všichni, kteří přivítají, když bude Rath i nadále psát, než aby náhodou začal vypovídat. Koneckonců se kniha momentálně sedícího Ratha jmenuje Přisedněte si.

Tak se zase prolátlo, že šéfka kanceláře jihomoravského hejtmana Haška pobrala na odměnách 320 tisíc korun. Za práci navíc, jak jinak. Tomu nelze nevěřit, prý je mladá, štíhlá a elegantní. Ovšem solidní chlap si ženské vydržuje sám a za své!

Marek Dalík a lobbista? Snad inkasista!

Včera mi doputoval do schránky leták ing. Jiřího Rozbořila, provozního náměstka Fakultní nemocnice v Olomouci a kandidáta ČSSD na funkci hejtmana. V letáku se mi osobně zavazuje, že bude usilovat, abych měl dostupnou lékařskou péči, bude pamatovat na zlepšení stavu silnic a kvalitní veřejnou dopavu, bude pokračovat v podpoře dobrovolných hasičů a dalších aktivních spolků, bude myslet na péči o seniory a potřebné, bude dbát na rozvoj vzdělanosti v našem kraji a bude napomáhat udržení a vytváření nových pracovních míst. O způsobech, jak to vše udělá, samozřejmě není v letácích ani slovo a hlavně, nikde se ani čárkou nezmiňuje, kde by na to vše vzal peníze, neboť o dalším zvýšení daní se nezmiňuje a ani případné vymýcení „rathovného“ by na to vše zdaleka nestačilo…

Čtenář glos J. M. mi napsal:
Cituji z rozhovoru s ministrem Kubou:
Ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba stále věří, že ODS dodrží své koaliční závazky a vláda hlasování o daňovém balíčku přestojí.
Martin Kuba to řekl v Interview ČT24. Zároveň ale přiznal, že se zvyšováním DPH má problém víc členů ODS. „Rozumím tomu, pro řadu z nás, řadu členů ODS, to není dobrá zpráva, zvyšování daní… My se ale dostáváme do situace, kdy se veřejné rozpočty významně mění a úplně neodpovídají tomu, jak se celý veřejný sektor vyvíjí.“
A já si bláhově myslel, že veřejný sektor by se měl vyvíjet podle změn rozpočtu. Asi jsme každý z jiné planety.