PONDĚLNÍ GLOSY 8.10.2012

Miroslava Macka
Absolutně nechápu, proč dělá paní Klusáková ve veřejnoprávním rozhlasu reklamu na takový škvárovitý bestseller jako je „50 odstínu šedi“, který to navíc, vzhledem k počtu čtenářů bulvárního škváru u nás, pranic nepotřebuje. Napadá mne jen dvojí vysvětlení: přívětivá provize od nakladatele anebo, vzhledem k procítěně přečtené ukázce, veřejné ukájení libida „v krizi středního věku“, pro které je četba, jak pravila, určena.

Firma Techniservis: 90.000.- do stranické pokladny TOP 09 a následně práce pro ministerstvo práce a sociálních věcí. Firma Intelek: 50.000.- do stranické pokladny TOP 09 a následně práce pro ministerstvo práce a sociálních věcí. Firma AMI Praha: statisíce do stranické pokladny TOP 09 a následně práce pro ministerstvo práce a sociálních věcí.
Ne, abyste si hned mysleli, že spousta peněz se cestou od firem do stranické pokladny kamsi zatoulala a že je nějaká spojitost mezi těmi dary a státními zakázkami! Vždyť tomu spolku TOP 09 přece velí ostražitý a bdělý Karel Schwarzenberg a skvělý počtář Miroslav Kalousek a ti by něco takového rozhodně netrpěli!

Jan Průša (iHNED.cz):
V České republice proteče rukama státních byrokratů už přes 43 % veškeré ekonomické produkce, a to je obrovské číslo. Než se nadějeme, bude u nás zase většinově státem řízené hospodářství, odkud už je jen krok k totalitnímu politickému režimu.
Českou produktivní ekonomiku, stejně jako všechny západní vyspělé ekonomiky, stále více a rychleji napadá parazit neproduktivní složek. Pod jejich tíhou se hospodářství zadrhává. Z 10.500.000 obyvatel ČR jich pracuje ani ne polovina, v roce 2011 bylo pracujících 4.872.000. Ovšem i z těchto pracujících se jich na produktivní činnosti mnoho pouze přiživuje a někteří ji dokonce přímo brání.

Ekonom Pavel Kohout:
Již téměř třicet let Francie zvyšuje daně a výdaje. Výsledkem je nezaměstnanost a dluh. Nyní Hollande tento dlouhodobý trend ještě zrychluje a doufá, že se najednou stane zázrak. Že náhle vzroste spotřeba, růst a zaměstnanost. Jenže ekonomická logika nedává podobným zázrakům mnoho prostoru. Kolik let má Francie před sebou, než se stane novým Řeckem? Uvidíme. Možná překvapivě brzy.

Přítel Z. Š. mi napsal:
Myslím, že se mýlíš. Zemědělci nemohou vracet žádné peníze. Jsou totiž jen tři důvody, proč v zemědělském podnikání zbankrotovat a ty jsou: neúroda, úroda a nadúroda. Když tak sleduji mediální výstupy zemědělských bossů, některých zemědělců samotných i zemědělských analytiků, nemohu se zbavit dojmu, že podnikání v zemědělství s takovou státní podporou a zárukami je to nejjistější podnikání u nás. Rád bych to takhle měl taky. Jako by stát mohl i za počasí, takže státe vyber daně a plať.

Čtenář glos M. W. k témuž napsal:
Připomínám, že existuje něco jako státní zemědělský intervenční fond, který zaručuje minimální výkupní ceny zemědělských produktů v dobách kdy je nadúroda a tržní ceny klesají.
Takže nejen že nám zemědělci v dobách dobré úrody nic nevrátí, ale dožadují se dalších peněz k zachování svých zisků !

Lid facebookový opět přejmenoval ruzyňské letiště, tentokrát podle vzoru moskevského letiště Šeremetěvo: Veškrnovo…