PONDĚLNÍ GLOSY 24.09.2012

Miroslava Macka
A tak nás media informovala o tom, že soukromá detektivní kancelář Hynka Vlase a Jana Kubiceho, dvou bývalých detektivů, pracovala již před dvěma roky pro jednoho nejmenovaného velkovýrobce lihovin a mapovala pro něj černý trh s alkoholem - zjištěním prý byl objednavatel zděšen.
Kupodivu si žádné z medií nepoložilo ještě jednu otázku: to ti dva detektivové začínali svoje pátrání „na zelené louce“, od počátku a zcela sami, nebo při tom využívali vazby na bývalé kolegy a dostávali od nich patřičné informace?
Tipněte si…

Po přečtení sobotního rozhovoru s Michalem Vieweghem v MFDnes o jeho nové knize „Mráz přichází z Hradu“ musím poopravit svůj bonmot, že Viewegh je McDonaldem české literatury. Viewegh se totiž stal kafilerií české literatury…

Také si můžeme vzít příklad z Finska, kde je řízená prohibice (cituji z článku Marka Kerlese v Lidovkách): Směrem od helsinského přístavu, odkud snad každých 30 minut jezdí obrovské trajekty do estonského Tallinu, totiž po ulicích proudí davy Finů s alkoholem nakoupeným ve dvě hodiny jízdy vzdáleném Estonsku. S nákupními vozíky naloženými bedýnkami whisky, rumu a vodky, procházejí Finové kolem prázdného státního obchodu, kde je alkohol třikrát dražší než ten, který si právě přivezli.

Čtenář glos P. Š. mi napsal:
Několik úsměvných postřehů z návštěv státních orgánů v mnou provozované restauraci (k nařízení vlády jsem hned po přečtení upozorňoval, že zakazuje prodej alkoholu od 20% a ne včetně 20%):
Police České republiky: "Zelenou si musíte schovat, od 20% znamená i 20%."
Celní správa: "Nám je to jedno, je to blbě napsaný, ale policie by Vám to sebrala."
Hygiena: "My máme v papírech od 19,99%, takže to musí pryč."
Bohužel to je pravda, a nevím kdo se tady zbláznil a komu ze svých daní přispívám na platy...
P.S. Co když lahve s alkoholem nad 20% poktřtím vodou, tím snížím obsah alkoholu a tudíž ho budu moci prodávat...?

Opsáno z facebooku:
Žádný "vraťte nám stát", žádný změny volebního systému, žádná spásná nová strana, žádná vševědoucí elita, hnutí či akce neudělá českou politiku slušnější. Politika je odrazem společnosti, politici pak voličů a zda jsou voliči obětmi, zotročení, laxní, koupení, zmanipulovaní či hloupí jsou jen výmluvy. Pokud celá odvětví falšují účetnictví, krátí se tržby, nedávají se daňové doklady a zaměstnanci, co křičívají, že oni platí všechno, ty daňové doklady pod vidinou nějaké té slevičky nechtějí (tedy v tom jedou taky), korupci podporují a schvalují. Tečka. Ten začátek změny je přesně z opačné strany, tedy nikoliv "odshora", ale pěkně "zezdola": tvrdý výběr daní, snížení černé a šedivé ekonomky na minimum, on pak zájem o věci veřejné přijde ruku v ruce s faktem, že "já" se (tentokrát) chovám ku státu férově (tedy už se nejedná o model "podvodníci" křičí na "podrazáky"), takže teď chci, aby to tak bylo z druhé strany. A ono by to začalo fungovat.