STŘEDEČNÍ GLOSY 19.09.2012

Miroslava Macka
Používat dvacet smrtelně otrávených metylakoholem (výběrem zdroje svého pití si šanci na otrávení sami a dobrovolně mnohonásobně zvýšili) coby argument pro okamžitý zákaz prodeje a vystavování (!) tvrdého alkoholu, je nesmírně pokrytecké.
V Česku totiž rok od roku přibývá smrtelných otrav legálním etylalkoholem (od roku 1995 každý rok více než 100, jen v roce 2009 190 obětí), ohromná většina lidí to ovšem ani netuší.
Přitom stačilo ve veřejnoprávních mediích opakovaně ukazovat láhve a etikety pančovaného alkoholu, ba i plakáty do obchodů s jejich vyobrazením by šly rychle vylepit, a prodej nezávadného alkoholu ponechat jak je. Blbců, kteří by i poté vypili podezřelou láhev, nebylo by třeba pranic litovat…

Ministr financí Miroslav Kalousek prohlásil: „Tvrdý alkohol je tvrdá droga, která má ve společnosti patologické následky. Přístup k ní by neměl být úplně snadný.“
Dokázal tak na své osobě platnost slov doktora Římsy z Krvavého románu Josefa Váchala: Kdo příliš alkoholu pije, spálí si v mozku ganglie.


Když je hůř, rojí se více různých spikleneckých teorií. Moje celoživotní zkušenost ovšem říká, že to, co se jeví jako spiknutí, vesměs bývá výsledkem tradiční směsi neschopnosti a blbosti.

K čemu je ta Evropská unie a kecy o nezbytnosti federace, když v jedné členské zemi (Řecko) lze zadržet občany druhé členské země (ČR) kvůli tomu, že si fotografovali jakési vojenské objekty a obvinit je ze „špionáže“? A ministr ze zahraničí Schwarzenberg? „Bude-li nutné, tak se za ně přimluvím…“ Ach, jo!

Co může víc vystihovat náš totální Kocourkov, než běžící televizní reklamy na tvrdý alkohol, který si ovšem nemůžete koupit, protože někdo napančoval alkohol úplně jiný? Na první pohled to připomíná blázinec, ale tam alespoň ředitel bývá normální!