PÁTEČNÍ GLOSY 14.09.2012

Miroslava Macka
Slova kanadského novináře Toma Nicholsona (známého spuštěním kauzy Gorila) platí nejen pro Slovensko, ale stoprocentně i pro Česko:
„Je to v lidech. Žiju v malé vesničce za Bratislavou. Lidé tam kradou dřevo, neplatí daně a nadávají na zkorumpované politiky. Jak se má něco změnit, když je ta společnost nemocná zdola až nahoru?“

Geniálně popsal rozhodnutí německého ústavního soudu o eurovalu a jeho vliv na další vývoj v eurozóně jeden ze čtenářů Franfurkter Allgemeine Zeitung:
Papá, půjčíš mi porsche?
Dobře, ale nesmíš jet rychleji než stodevadesátkou, a pokud bys chtěl někam jinam, musíš mi zavolat předem.
To víš, že jo, tati, vždyť mě znáš!
Tak šťastnou cestu!

Nic než fakta:
V roce 1904 se projevil velký rozdíl mezi cenou etanolu (2,60 $) a cenou metanolu (50 c) následovně: zaznamenáno bylo 275 případů smrti či oslepnutí z metanolu.
Na vrcholu prohibice bylo během jednoho půlroku zaznamenáno 400 úmrtí po požití metanolu.
Za II. světové války, kdy byl na frontě alkohol zakázán, připadalo v amerických ozbrojených silách 6% z bojových ztrát zraku na otravu metanolem.
Jinak řečeno, tržní zákonitosti platí, ať se nám to líbí nebo ne. Viz následující text čtenáře V. L.

Čtenář glos V. L. mi napsal:
Podle mne není absolutně žádný vztah mezi kolkováním a aférou s metanolem. Před pár dny byl zajímavý rozhovor (http://aktualne.centrum.cz/domaci/clanek.phtml?id=666023)sčlověkem, který se podle vlastních slov v tomto kšeftu léta pohybuje, a ten řekl asi tolik, že legislativa, daňová politika, korupce státního aparátu a benevolence policie činí v Česku z černé výroby a distribuce alkoholu velice lukrativní byznys s malým rizikem odhalení. A na černém trhu jsou bez problému k sehnání jak originální flašky, tak etikety, tak kolky, takže povinnost kolkovat pouze nepatrně zvyšuje náklady, jiný vliv to nemá.
A že současná metanolová aféra rozhodně není úmysl někoho zabít, ale prostě nějaký černý výrobce lacino sehnal cisternu metanolu, tak ji vrhnul na trh jako vodku a rum. Pro toho výrobce je důležitý zisk, a že pár lidí na to zemře, je pro jeho podnikání nepodstatná záležitost.
Takže zbývá doufat, že ten výrobce sehnal pouze jednu cisternu, že nesehnal celý vlak metanolu.
Odepsal jsem mu:
Máte samozřejmě pravdu, žádný přímý vztah mezi kolováním alkoholu a současnými otravami není, ale to jsem také nenapsal. Chtěl jsem jen upozornit, jak všelijaké ty zákazy a příkazy, kolkování a podobné buzerace neřeší vůbec nic, neboť neřeší příčinu...

Hejtman kraje Vysočina včera v Radiožurnálu: Myslím, že ty procesy na Vysočině jsou nastaveny dobře…
Nejsou ty procesy nakažlivé?

Čtenář glos S. K. připomíná:
Nynější methanolový skandál jenom demaskoval rozsah podvodů s lihovinami. Kdopak je za něj zodpovědný? Nespadá náhodnou Celní správa pod ministra financí ?

Čtenář M. U. mi napsal:
Představitelé Policie ČR stále naříkají na nedostatek financí v jejich rezortu. Jsem až dojat, že i přes tuto situaci dokáží vždy obětavě najít peníze, aby doslova ve dne v noci chránili před hlukem takřka neobydlenou zónu v Praze na příjezdu od Strakonic poté, co tam byla zavedeno omezení rychlosti na 50 km v hodině, prý kvůli omezení hluku. A určitě to nebude nic laciného, vyjma dvou mužů v dodávce s měřícím zařízením to vyžaduje další dva v passatu, kteří se daným úsekem prohání tam a zpět hluk nehluk. Je krasné, že na nás tak myslí a chrání oblast, kde nikdo rozumný po setmění snad raději ani nechodí, a to i za cenu, že jinde je nutné rušit služebny.