PONDĚLNÍ GLOSY 3.09.2012

Miroslava Macka
Není snad příšernější politické věty, než je ta, kterou dnes používají někteří poslanci ODS: „Byť s návrhem na zvýšení DPH zásadně nesouhlasím, tak máme odhlasované závazné hlasování klubu ODS a v tomto ohledu to respektuji.“
Jako by existovala jen možnost jít proti svému zásadnímu přesvědčení nebo proti loyalitě ke své politické straně! Vždyť přece existuje další, čestné, chlapské řešení: trvat na svém přesvědčení, složit poslanecký mandát a rovně odejít středem!
Jsem velmi zvědavý, kolik z poslanců ODS, kteří zásadně nesouhlasí se zvýšením DPH, to udělá, obávám se však, že se všichni zachovají jako srágory a ještě to budou trapně okecávat.

Průzkum NERVu zjistil, že u nás máme 492 organizací státní správy, které za rok utratí či přerozdělí neuvěřitelných 1,5 bilionu korun. V dotazníku pak odpovědělo 90 % dotázaných vedení úřadů, že u nich nelze ušetřit ani korunu, zbytek by pak byl ochoten ušetřit jen 0,044% těchto výdajů, tedy sumu zcela směšnou.
Obávám se, že za tohoto stavu je nejprve nezbytné zodpovědět jedinou, ale zato zásadní otázku: kam umístit nálož?

K případu Lessy trochu jinak: fascinuje mne, jak je v Česku stále jednoduché „hodit se marod“, když se to z jakéhokoliv důvodu hodí. Viz okamžitá neschopenka policejního exprezidenta Lessyho anebo exšéfa Czechinvestu Křížka. Nechápu, proč si to zdravotní pojišťovny nechají líbit, vždyť lékař, který tak snadno rozdává neschopenky je lehce dohledatelný a zrevidovatelný, stejně jako prominentní pacient.

EU prý udělala tečku za klasickými žárovkami. Ta „tečka“ se mi spíš jeví jako hodně velký a smrdutý flek, neboť od zákazu čím smíte či nesmíte svítit, je k zákazu, co si smíte a nesmíte myslet, podstatně menší krůček, než se domníváte!

Ať jsem pročítal zahraniční zpravodajství jak jsem pročítal, nikde nebyla ani zmínka o tom, že by kamcléřka Merkelová při dojednávání německých obchodů v Číně jednou jedinkrát zmínila Tibet či dalajlámu…havlovci, nechtělo by to nějakou demonstraci před německou ambasádou?

Citát Bohuslava Sobotky, doplněný citátem Benjamina Franklina:
„Lidé potřebují jistoty.“
„Na světě jsou jen dvě jistoty: daně a smrt.“

Čtenář glos M. N. mi napsal:
Když tak pročítám některé reakce na vyhazov Lessyho (podle mne zcela oprávněný), začínám se ptát sám sebe: kdo to mluvil za Lessyho do sdělovacích prostředků ? Kubice ? Nečas ? Kmotři ???? Ne, byl to on sám, kdo s pocitem neodvolatelnosti v zádech, získal sebedůvěru dnes tak častou u mnohých funkcionářů a začal plodit kiks za kiksem.
Za svůj pád si může pan Lessy sám, žádný kmotr, žádný Kubice. Stačilo nenechat se opít vlastní důležitostí a mocí, zachovat chladnou hlavu a uvědomit si služební hierarchii. Pak by GIBS neměla co vyšetřovat. Zcela směšně na mne působí dnešní vyjádření pana Z.V. na Vašem webu, který si vymyslel záminku - 700 miliónů slíbil hned první den Červíček- a na základě výmyslu rozcupoval Kubiceho, Nečase i Červíčka. Já jsem si ta vyjádření také přečetl a pochopil jsem to tak, že nový policejní preziden chce strukturalizací a optimalizací policie přesunout 700 milionů v rámci Ministerstva vnitra. Za to přeci žádnou kritiku nezaslouží, naopak držím mu palce.
Další nepravdu píše Váš čtenář, když tvrdí, že byl Lessy vyhozen na základě obvinění, jehož vyšetřování už dříve ministr Kubice zastavil. Pokud se já pamatuji, tak Kubice zastavil kárné řízení ve věci vysokých odměn, které Lessy udělil a to po Lessyho údajném slibu, že sám v září odstoupí. Myslím, že ministr vnitra nemá žádný nástroj, aby mohl zastavit vyšetřování trestného činu, to by mi připadalo absurdní.

Čtenář glos V. Š. mi napsal:
Pokud si nainstalujete v bytě záznamové zařízení a povede se Vám nafilmovat zloděje v nejlepším možné kvalitě (a on bude tak hodný a záznamové zařízení neukradne), že bude možné bez problémů ho identifikovat, nemůžete použít záznam jako důkaz, protože nesplníte zákonná ustanovení. Pokud Vás napadne za účelem identifikace zloděje záznam někam vyvěsit, zavřou nakonec Vás, protože jste porušil zákon.

Opsáno z facebooku:
Korupce a klientelismus jsou jen přirozenou (a mnohdy jen obrannou) reakcí na přebujelý a mizerně fungující systém státní správy.

A na závěr daleko široko nejvtipnější věta na facebooku, myšlená kupodivu vážně: „Blesk zcela ztratil moji důvěru.“