ÚTERNÍ GLOSY 21.08.2012

Miroslava Macka
Bývalá ústavní soudkyně Wagnerová, angažující se dnes politicky ve straně Zelených, nabádá občanstvo, aby se postavilo proti špatnému šafářování s veřejnými prostředky. A nabízí hned krok číslo jedna: nový zákon o financování politických stran z dílny Zelených.
Vysvětlí už konečně někdo těmto stále novým a novým věrozvěstům, že jedinou skutečně úspěšnou metodou je omezit na nejnižší možnou míru přerozdělování a ponechat peníze lidem, ať je utratí dle vlastního uvážení?
Nebo se snad paní Wagnerová domnívá, že i v takovém případě nahází lidé Rathovi do krabce od vína miliony? Obávám se ovšem, že těmto věrozvěstům jde o jedno jediné: aby zase šafářovali veřejné prostředky oni.

To je pořád řečí o jakési krizi a nedostatku peněz a nutnosti šetření a vůbec. Nic takového určitě neexistuje, vždyť v severočeské Kadani postavili kilometr cyklostezky za 191 milionů korun. Prý z evropských dotací, což je argument jako noha! Jako bychom do EU nic nepřispívali a i ten rozdíl někdo nemusel ze svých daní zaplatit!

Petr Štěpánek na okraj Prague Pride:
Prague Pride je prý o toleranci. Opravdu? Ponechme stranou, že Česká republika je co do vnímání homosexuality jednou z nejtolerantnějších zemí světa a Praha pro homosexuály městem takřka zaslíbeným. Ponechme stranou i to, že odlišná sexuální orientace v Česku dávno nikomu nebrání, aby byl třeba ministrem, dokonce velmi oblíbeným ministrem, či třeba respektovaným moderátorem prestižního televizního pořadu. A že sexuální orientace dotyčného je naprosté většině lidí šumafuk, stejně jako to, zda dotyčný o své orientaci mlčí či se k ní veřejně hlásí. Z tohoto pohledu je zdejší boj za toleranci nošením sov do Atén. Ve skutečnosti je to ale obráceně. Jsou to právě protagonisté Prague Pride, kdo opakovaně projevují velkou netoleranci k jiným názorům. Co je ostatně tolerantního na tom, když účastníci „průvodu tolerance“ hanobí prezidenta země, ve které si dali dostaveníčko? A za co že ho to hanobí? No přece za to, že vyslovil svůj názor. Jiný názor!
Celá ta slavná Prague Pride vůbec není o toleranci, nýbrž o politice a byznysu. Levicové politice a sexuálním byznysu. Hle, zde si vykračuje Paroubek (NS-LEV21) s manželkou a psíkem. Zde zase debatují Liška (Zelení) a Šiklová (Pravda a Láska). A tady se usmívá prezidentský kandidát Dienstbier (ČSSD). Proč se tu natřásají? Bojují snad nošením sov do Atén za ještě větší toleranci? Ale kdepak. Oni tu dávají na odiv sami sebe, svoji vlastní toleranci. Údajnou toleranci. Ze všeho nejvíc tu ovšem nadhánějí voliče a politické body. Takže ... čistá politika!

Čtenář glos J. D. se mne zeptal, zda neznám nějaký kontakt na někoho z těch třiceti lidí, kteří se chtěli zaručit za dr. Ratha, neb jim chtěl navrhnout, aby se na částku 14 milionů složili, když mu tak důvěřují…

Čtenář glos R. D. mne upozornil na parlamentní rozpravu z listopadu 1930, ve které je zmínka o tehdejším subvencování divadel:
„Pokud se týká divadel v Československu, dovoluji si jen stručně upozorniti, že z našeho velmi rozvinutého divadelnictví dostává se toho času vedle Národního divadla státní subvence 35 divadlům, která jsou provozována pod záštitou země, měst nebo jiných veřejných korporací. Pro tato divadla je ve státním rozpočtu preliminováno ne celých 6 mil. Kč.“