PONDĚLNÍ GLOSY 23.07.2012

Miroslava Macka
Kdybyste některému poslanci strčili obálku s penězi a chtěli po něm výpomoc při získávání veřejných prostředků, jde o úplatek. Když šéfovi rozpočtového výboru poslanecké sněmovny Pavlu Suchánkovi (z ODS) zaplatí vedení filmového festivalu třídenní pobyt ve Varech včetně ubytování v Puppu, není to úplatek…podivuhodné!

Ředitelé a ekonomičtí náměstci středočeských nemocnic, které jsou vybaveny předraženými přístroji ze zmanipulovaných zakázek se brání, že absolutně o ničem nevěděli.
Čímž jen a jedině dokazují, že jsou na okamžitý vyhazov: ředitel nemocnice či ekonomický náměstek, který nehlídá každou vydanou korunu jako buldog na takovém místě nemá co dělat!

Ústavní soudci před časem rozhodli, že snížení soudcovských platů na 2,5 násobek průměrného platu je přílišné a ohrožuje nezávislost soudců. Poslanci jako by nevědli, jak z toho ven. Tady je má rada: zvýšit soudcovské platy na 2,51 násobek. Pokud ústavní soudci opět budou protestovat, že to ohrožuje nezávislost soudců, měli by jednak prokázat na konkrétních výsledcích, jak se to projevilo a jednak by opětovně šlo zvýšit jim platy na 2,52 násobek. Postupně by se tak došlo k „nezávislé“ výši…

Petra Hrubá, tisková mluvčí ministestva spravedlnosti:
Ministr spravedlnosti Pavel Blažek na čtvrteční schůzce s nejvyšším státním zástupcem Pavlem Zemanem a prezidentkou Unie státních zástupců Lenkou Bradáčovou navrhl, zda by k odpolitizování jmenování vrchního státního zástupce v Praze nepřispělo vypsání výběrového řízení. Pavel Zeman však vyjádřil pochybnost ryze právnické povahy, že se obává, aby takovýto postup – nepředvídaný přesně zákonem – neohrozil legalitu celého jmenování.
To neznamená, že by ministr spravedlnosti Pavel Blažek zamítl návrh nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana na jmenování Lenky Bradáčové vrchní státní zástupkyní v Praze.
Toto řízení o jmenování vrchního státního zástupce v Praze na základě návrhu pana Zemana stále běží a ministr spravedlnosti o něm rozhodne v řádu týdnů.
Ministr spravedlnosti Pavel Blažek nepovažuje za vhodné, průběh jmenovacího řízení nadbytečně medializovat. Uvědomuje si však, že definitivní rozhodnutí musí veřejnosti řádně zdůvodnit.
Moje poznámka:
Tomu zcela rozumím. Řádné zdůvodnění, proč nakonec nejmenoval Bradáčovou, se za pár dnů nevymyslí. Samozřejmě ani za pár týdnů ne. Při „nenadbytečné“ medializaci však nejen občanstvo, ale i novináři nebudou vzhledem k řadě dalších průšvihů a kauz už tak vnímaví a tak to nakonec projde s menším humbukem.

Jindřich Šídlo na iHNED:
Krok ministra Blažka lze ocenit jako mimořádně odvážné a upřímné gesto, jímž nám svěřil, jaké byly skutečné důvody výměny Jiřího Pospíšila. Pokud tedy nemá nějaké originální vysvětlení, jak nejmenování Bradáčové souvisí s rozpočtovou zodpovědností.