ÚTERNÍ GLOSY 10.07.2012

Miroslava Macka
Ministr financí Miroslav Kalousek se včera v Radiožurnálu velmi rozčiloval nad tím, že někdo může tvrdit, že letadla CASA byla předražena, když šlo o „tajné unikáty“.
Je pravda, že takových unikátů ministerstvo obrany, když tam fungoval právě Kalousek, nakoupilo spoustu: kupříkladu padáky, které nefungovaly…

Myslím, že nic lépe necharakterizuje stav správy současného Česka, než spuštění centrálního registru motorových vozidel. Také jde o zajímavý test, co si každodenními průšvihy otupení občané ještě nechají líbit, aniž by odmítli ze svých daní platit všechny ty „experty“, kteří se na této správě podílejí.

Pomalu ale jistě přibývá států a politiků, kteří prosazují a zavádějí daně na „nezdravé potraviny“. Samozřejmě pod ušlechtilou záminkou ozdravění populace. Pominu-li svoji základní výhradu k takové dani, tedy že dělá ze soukromého statku - zdraví člověka statek veřejný, jde samozřejmě o pokrytectví nejhlubšího zrna, neboť jde jen a jedině o další peníze, které chce stát vytáhnout „nemoudrým“ občanům z kapes a „moudře“ je přerozdělit.
Tady jsou úpřímná slova Oskarse Šnejderse, mluvčího litevského ministerstva zdravotnictví: Smyslem přirážky sedmi centů na litr limonády bylo posílit státní příjmy na daních a omezit spotřebu nezdravých nápojů. Šlo zejména o posílení rozpočtu. Studii, která by potvrdila, zda jsou Lotyši kvůli tomu štíhlejší, ale zatím nemáme.
A pokud jde o problém obezity a z ní vyplývajících nemocí a chorobných stavů? Na to netřeba zavádět paušální zdanění „nezdravých“ potravin a nápojů. Stačí jen umožnit zdravotním pojišťovnám, aby mohli zohlednit nadváhu a jiné projevy nezdravého životního stylu ve výši pojistného.

A tak mezi těmi čtyřmi státními zástupci, se kterými ministr Blažek hodlá probrat jmenování nového pražského vrchního státního zástupce, budou i minulé státnězástupní „hvězdy“ Marie Benešová a Renáta Vesecká. Oznámil to v televizi, jenže se o tom jaksi zapomněl zmínit dotyčným, takže Benešová už promptně odpověděla, že nemá zájem…

Svět se zbláznil: v Londýně vypukla miniaféra, neboť tamní Tesco prodávalo bílé panenky o libru dráž než panenky černé, což podle některých zavánělo rasismem. Uf!