ÚTERNÍ GLOSY 26.06.2012

Miroslava Macka
Mám pro ministra financí Kalouska skvělý návrh, kterak ušetřit miliardy: ať zruší policii, státní zastupitelství, institut obhájce i soudy a namísto nich vždy na tiskovce vysvětlí, co se v tom kterém případě dělo, děje a bude dít.
Vycházím totiž při tomto návrhu z jeho vět pronesených v poslední době:
Obvinění bývalé ministryně obrany Vlasty Parkanové (TOP 09) kvůli nákupu letadel CASA pro vojenské letectvo je útokem policie na rozhodovací mechanismy státu a demokratický systém.
Je to náš společný demokratický systém, na který teď policie dělá z mého pohledu zcela bezprecedentní útok. Neexistuje v tomto případě zákonná povinnost zadat si nezávislý posudek na cenu obvyklou, což by vyšetřovatel při své právní praxi vědět mohl.
Zcela důsledně musíme vyšetřit, co vedlo policii k tomu, že se dopustila naprosto nepravdivého a vylhaného obvinění.
Svá tvrzení opírám o expertní posudek svého úřadu, který bude v pondělí předložen poslancům mandátového a imunitního výboru a poté zároveň zveřejněn na webu.
Říkám zcela odpovědně a vážně, že v tom obvinění je právní logický a odborný nesmysl.
Jsem pevně přesvědčen, že státní zastupitelství to v určité fázi musí zastavit, protože se prostě nejedná o kriminální čin. Porušením neexistujícího zákona se zkrátka kriminálního činu dopustit nelze.
Ty věty se ovšem dají interpretovat i jinak: konečně je zřejmé, komu dělala Vlasta Parkanová „bílého koně“.

Podivuhodná zpráva:
Banky nyní mohou jako zástavu k půjčce od Evropské centrální banky použít i cenné papíry kryté hypotékami. To významně pomůže zejména španělským bankám.
Dodávám: takže ohromná díra, kterou způsobily španělské banky nesmylnou spoustou hypoték, se přesune do Evropské centrální banky…tedy problém se na chvíli odkládá, kdo to vše ovšem nakonec zaplatí, je jasné - daňoví poplatníci. A to, ať budou chtít nebo nebudou…

Jestlipak víte, s jakými volebními sliby šel do posledních řeckých voleb stávající „proevropský“ premiér Samaras?
Tady jsou: zvýší penze, podpoří sedláky, policisty a rodiny s dětmi, podpora v nezaměstnanosti bude namísto jednoho roku roky dva, sníží daně a upevní postavení odborářů při jednáních se zaměstnavateli.
A samozřejmě, jak jinak, vyjedná se zbytkem EU jiné podmínky pomoci…
Máme se na co těšit, i když předvolební sliby politiků netřeba brát příliš vážně!

Ze studijních důvodů (pochopitelně ne kulinářských) jsem včera odtrpěl pořad televize Prima „Prostřeno“ , dle titulků s VIP, tedy Very Important Persons. Ty reprezentoval herec Jiří Pomeje a tři hvězdičky showbusinesu.
Po shlédnutí si troufám tvrdit, že se televizi Prima podařilo skvěle ve zkratce zaznamenat dnešní absolutní úpadek vychování, kultivovanosti, elegance, vzdělanosti a hlavně soudnosti…