ČTVRTEČNÍ GLOSY 14.06.2012

Miroslava Macka
Věc zdá se být zcela jasná: Vlasta Parkanová coby ministryně obrany nesplnila jednu povinnost, a to přiložit k materiálům o nákupu vojenských letadel CASA znalecký posudek o ceně. Ta byla předražena o více než 600 milionů korun.
Možná je nejvyšší čas, aby nám řekla, kdo z tehdejších ministrů, náměstků a lobbistů si takovou šlendiánskou práci u ní objednal. Neboť člověk nemusí být jasnovidec, aby věděl, že kusanec té navýšené ceny přistál některým lidem na účtech.
A ještě jedna poznámka: pokud se tehdejší členové vlády, kteří nákup schvalovali, pranic nezajímali o to, zda je cena za letadla obvyklá, přiměřená a ne příšerně nafouklá a dali jen na řečičky hmotně zainteresovaných, měli by okamžitě vypadnout (pokud v ní ještě jsou) z politiky a nadále chodit kanály.
Neboť takovou pitomost člověk neudělá (když jde o jeho peníze) ani u nákupu lednice, neřkuli auta!
Pokud v tom ovšem někteří nejeli…

Ve včerejším Radiožurnálu jsem zaslechl kousek rozhovoru s jakýmsi „couchem“, který na dotaz posluchače, jak pozná skutečného „couche“ od někoho, kdo se za něj v době krize toliko vydává, aby se nějak uživil, odpověděl: Musí mít certifikát a musí mít za sebou nejméně sto hodin „couchingu“, aby bylo zřejmé, že něco umí.
Zajímavá profese, v níž se za jedno sto hodin „něco umí“!

Čtenář glos P. K. mi napsal:
Mám poměrně jednoduchý recept na věčně omílanou korupci. Změnit ústavu ČR takto:
„Všichni poslanci a senátoři Parlamentu ČR, prezident ČR, poslanci ČR v Evropském parlamentu a Evropské komisi vykonávají svůj mandát zcela zdarma (jedná se o čestnou funkci). Po skončení volebního období následuje TREST SMRTI – o kterém v referendu rozhodnou voliči na základě toho, jak se příslušný volený zástupce osvědčil, respektive zpronevěřil svým předvolebním slibům.“
Moje poznámka: velmi nestandardní návrh, ovšem na druhé straně nepochybuji, že by byl velmi účinný.

Na můj dotaz o zkušenostech z chování lidí v Rakousku a jeho příčinách přišla spousta mailů, ty nejzajímavější postupně zveřejním. Díky však za všechny!

Čtenář glos O. V. mi napsal:
Odpověď na vaši anketní otázku, v čem vidím příčinu propastného rozdílu, hledám v historii. Onehdy jsem poslouchal rozhlasové Toulky českou minulostí, v nichž citovali jakéhosi středověkého cestovatele (myslím, že to byl Švéd), který napsal, že po přechodu hranic z Německa, kde bylo vše čisté a urovnané, zaznamenal v Čechách na první pohled viditelný velký nepořádek.
Asi jsme byli méně disciplinovaní a větší bordeláři od nepaměti, ruská nadvláda po 2. světové válce dílo zkázy dokonala.

Čtenář glos M. O. mi napsal:
Pohledem do mapy jsem se ujistil, že Flattach, Spittal an der Drau, Korutany, Rakousko je vesnice v horách, kde žije omezený počet lidí, příroda je drsnější a přírodní zákony uplatňují svou platnost výrazněji, zřejmě často silněji než zákony lidské. A protože přírodní zákony platí stále, jsou extrémě těžce obejitelné a jejich porušení je trestáno vždy stejně a obvykle okamžitě, mají mnohem lepší výchovný efekt, než zákony vytvořené lidmi. Proto to co popisujete, že jste viděl v Flattach, je typické pro uzavřené oblasti, kde je život tvrdý, ale poctivý, kde nikdo nemůže parazitovat na sousedech, protože by je tím zabil, a kde tento stav trvá už dost dlouho na to, aby se pravidla ustálila. Samozřejmě to musí být nějakým způsobem uzavřená místa (ostrovy, hory, chudoba), aby se paraziti nestahovali z okolí.

Čtenář glos V. S. mne upozornil na následující informaci:
Na konci 19. století, v říši s více než čtyřmi sty miliony obyvatel, působilo méně než dvacet tisíc regulerních státních úředníků.

Dějiny Číny, Fairbank John F., Nakladatelství Lidové noviny, 1998, str. 129 řádek 11.

Opsáno z facebooku:
Otázka pro ochranné autorské mafie: Když pták letí a zpívá, je to interpret, nebo hudební nosič?