ČTVRTEČNÍ GLOSY 10.05.2012

Miroslava Macka
Než se začnete rozčilovat nad tím, že lobbista Roman Janoušek s pravděpodobností hraničící s jistotou skončí u soudu, týkajícího se jeho dopravní nehody, s podmínkou, položte si hypotetickou otázku, za kolik milionů byste mu šli coby poškození na ruku Vy. A upřímně si na ni odpovězte.

U Ústavního soudu se bude projednávat návrh sociální demokracie, který navrhuje zrušit neplacené první tři nemocenské coby opatření neústavní.
Opět mi to zavdává příčinu nechápavě kroutit hlavou nad neschopností našeho systému řešit jednoduché věci dle zdravého selského rozumu.
Vzhledem k tomu, že nemoc je typická pojišťovací událost, bylo by totiž na místě použít exaktní pojišťovací matematiku a uzákonit v tomto státě jednoduchý systém: kdo si chce zřídit nemocenské pojištění, obrátí se na jednu z konkurujících si pojišťoven a vybere si z nabízených pojišťovacích produktů nemocenského pojištění ten, který mu nejvíce výší pojistného a rozsahem i obsahem plnění vyhovuje. Tečka.
Většina občanů je totiž zodpovědných a proti neprkotinám se pojistí. Nezodpovědní pak po zásluze ostrouhají kolečka.
Zdá-li se vám takový systém nesolidární, pak si uvědomte, že už samotné pojištění je solidaritou pojištěných. Touží-li pak někdo po solidaritě zodpovědných s nezodpovědnými, měl by přece ve výše popsaném systému vždy možnost někomu takovému pojištění platit. Pochopitelně ze svého.

Ekonom Pavel Páral v dnešní MF Dnes:
Když včera premiér Nečas hovořil o tom, že na přijetí eura budeme připraveni za osm až deset let, hovořil o něčem, co součástí tohoto řešení nebude. Jestli budeme něco za deset let přijímat, tak to mnohem spíše než euro bude německá marka.

Čtenář glos P. P. mi napsal:
Dobrý den, pane Macku, rád bych Vám napsal, že Vaše kritika poměrů v EU není vždy zasloužená. Já jsem přesvědčen, že úředníkům v Bruselu vždy leží na srdci, abychom si neustále užívali života plnými doušky. Vždyť se podívejte, dokonce je na toto téma vypsán i tendr: "Marketing and communications campaign for the 'Authentic Caribbean rum' marque in European and North American markets". Osobně si myslím, že podobné zaslužné projekty by měly mít daleko větší rozpočet než jen pouhých 5,2 mil. EUR, jsem hluboce přesvědčen, že naši konzumenti Tuzemáku potřebují patřičně doplnit svou kvalifikaci o nové progresívní přistupy a diverzifikovat portfolio svého know-how. V neposlední řadě se také jedná o nezištnou pomoc zemím v oblasti Karibiku, které stojí na prahu budování svobodné společnosti. Musíte uznat, pane Macku, že si úředníci rozhodně nezaslouží Vaši břitkou kritiku! Přeji hezký den. PP. Odkaz: http://ted.europa.eu/udl?uri=TED:NOTICE:65374-2012:TEXT:EN:HTML