PÁTEČNÍ GLOSY 27.04.2012

Miroslava Macka
Premiér Nečas po setkání s čínským protějškem Wen - Tia - paem prohlásil, že Česko má šanci získat podíl na deseti miliardách dolarů, které hodlá Čína investovat ve střední a východní Evropě. Že on se ani slovem nezmínil o statečném Tibetu, dalajlámovi a porušování lidských práv?

V roce 2004 stály veškeré počítačové aplikace a informační a komunikační zařízení ministerstvo práce a sociálních věcí necelých 441 miliónů korun. Loni se výdaje MPSV v této oblasti zvýšily na rekordních 1,62 miliardy korun.
Náklady na ICT skokově stouply v letech 2005 a 2006, kdy byl ministrem práce Zdeněk Škromach, jehož v září roku 2006 vystřídal současný premiér Petr Nečas. Rozpočet na ICT se v obou letech téměř zdvojnásobil na 856 miliónů, resp. na 1,58 miliardy korun.
Dovedete si představit, jak na tom ministerstvu po zavedení tak vynikajících technologií poklesl počet zaměstnanců a náklady na provoz?
Já, bohužel, ano…

Nechápu, proč se prezident Klaus diví, že mu rudooranžový senát opět zamítl kandidáta na ústavního soudce. Pokud totiž nevybere kandidáta, který by svými názory a postoji vyhovoval představám Václava Havla, zamítnou mu každého, a to s různými odůvodněními, přičemž to podstatné a jediné odůvodnění nevysloví: navrhl ho Klaus a tak hrozí nebezpečí, že by mohl mít na spoustu věcí obdobné či stejné názory.

Čtenář glos M. V. mi napsal:
Jako dobře a spokojeně žijící občan se opírám o jistoty nacházející se v mém nejbližším okolí. Jistoty a vzory na naší kulturní, podnikatelské a politické scéně mi ale ubývají.
Pozorně jsem, ke svému prospěchu a orientaci, naslouchal radám a doporučením exprezidenta Václava Havla a hlavního hygienika Michaela Víta.
Pak vždy stačilo udělat pravý opak…

Jako důkaz pars pro toto, že všechny dotace jsou zločinem, svědčí finanční podpora Fondu české kinematografie filmu „Můj vysvlečenej deník“.

A ještě jeden příklad zločinných dotací: Lyžařský areál Příčná ve Zlatých horách je v provozu pět let. Stál více než jedno sto milionů korun, z čehož dotace tvořily 65 milionů. Každoroční ztráta pak činí několik set tisíc korun, nemluvě o tom, že zásluhou dotací je v regionu mnohem více sjezdovek a vleků, než by umožnil trh, takže živoří všichni.

Čtenář glos V. R. ke včerejší glose o hypotékách:
Co se těch hypoték týče, je nutno uvážit vliv refinancování. Tzn.když si někdo fixuje hypotéku na 5 let a po pěti letech se znovu domluví se stávající bankou,neeviduje se to jako nová hypotéka. Když se však s hypotékou přestěhuji do konkurenční banky, je to v té statistice bráno jako nová hypotéka, ačkoliv je to stále starý dluh. Není od věci si uvědomit, že v roce 2007, stejně jako dnes, byly nejčastější fixace právě pětileté…a bylo to před 5 lety. Kolik procent z “nových” hypoték jsou ve skutečnosti refinancováním starých dluhů, se nikde nezveřejňuje. Je reálné očekávat, že to jsou desítky procent.