PONDĚLNÍ GLOSY 23.04.2012

Miroslava Macka
Zřejmě nic nevystihuje lépe bídu sobotní protivládní demonstrace, ale i velké části české (a nejen české) společnosti, jako slova jednoho z účastníků, která pronesl do mikrofonu Radiožurnálu a tím do éteru: „Moje matka celý život makala, teď má rakovinu a nemá ani na rohlíky!“
Syn, tohle pronesl syn!!!

To neměla MF Dnes odborářům dělat: zrovna v den, kdy se sešli na Václaváku na protest proti zbídačování mas přinesla zprávu, že během zimy odletělo na dovolenou do teplých krajů o osm procent více Čechů než vloni, tedy 130 000, tedy nejvíce v historii. Cesty za lyžovačkou pak podniklo během zimy 1,5 milionu občanů…

Včera, když jsem čekal na přátele na zábřežském nádraží, vystoupilo ze zvláštního vlaku několik demonstrantů vracejících se z Prahy. Jeden mne zahlédl, přistoupil ke mně a zeptal se, co říkám na jejich demonstraci. Záhy se zastavili další dva (ze všech tří táhlo jako z putyky) a s nepřátelským výrazem čekali na moji odpověď. Pravil jsem, že jsem celý den pracoval na zahradě, demonstraci a projevy nesledoval a nemám tedy v tom okamžiku zformulovány výstižné věty, který bych jim na místě odrecitoval, že si ovšem budou moci mé postřehy a názory přečíst v pondělí na mých webových stránkách.
„Takže vás to vůbec nezajímá!“ zaznělo halasně a výhrůžně a následovala sprška nářků, výčitek a nadávek. Pravil jsem, že jsem přece nic takového neřekl a znovu zopakoval svá slova. Marně. Pořád dokola agresivně mleli to své, až toho nejbojovnějšího odtáhla manželka.
A já si uvědomil, že jakékoliv výzvy o nezbytnosti dialogu jsou zbytečné a falešné… pro vlastní pokřik totiž neslyší a obávám se, že ani slyšet nechtějí.

Zlatá slova kardinála a pražského arcibiskupa Dominika Duky ke každodenní praxi sdělovacích prostředků: Hlas odborníka jako by měl stejnou váhu jako hlas neznalce.

Titulek článku na aktuálně.centrum.cz: Další rána pro státní kasu. Brusel nezaplatí 16 miliard.
Tím to ovšem zdaleka nekončí: je to a bude to hlavně další rána pro naše kapsy…Takže znovu a znovu volám: zastavte konečně všechny ty zločinné dotace!

Internetovému deníku idnes.cz se v pátek vloudil do titulku hrubý překlep, když napsal: „Politické štěky před víkendem utichly“ namísto správného „Politické štětky před víkendem umlkly“…

Čtenář glos J. B. mi napsal:
"Něco shnilého je v království Euroatlantickém".
A to shnilé, to je model sociálního státu. Státu, který slibuje prostřednictvím svých volených a mnohdy (např. odbory) i nevolených zástupců, lidem ráj na zemi. Na tom by ještě nebylo nic špatného, vždyť slibovat není hřích. Špatné na tom je to, že tito zástupci tyto sliby doprovází i tvrzením, že to bude pro všechny, bez práce a zadarmo. A tak se pořád dokola nechává ta hloupá, bohužel většinová, část voličů přesvědčit, že všechno je a bude zadarmo. Zadarmo se bude léčit, zadarmo se bude studovat, pokud možno všichni a neomezeně dlouho, penze se budou valorizovat neomezeně a neustále, počet a platy státních úředníků pravidelně porostou, příspěvky na vědu a výzkum pravidelně porostou a nikdo nebude nikomu diktovat na co konkrétně, dotace do všeho možného budou neomezené a nekontrolované, sociální dávky pravidelně porostou a budou určeny všem, i těm, kteří evidentně pracovat nechtějí, zadarmo budou stravenky a budeme za ně kupovat vše, ne jenom teplou stravu, do škol dáme zadarmo ovoce, zeleninu, mléčné výrobky, uzeniny a dokonce i marihuanu, státní příspěvek na stavební spoření samozřejmě poroste a nebude limitován jeho použitím k zajištění bydlení, no prostě ráj na zemi. No, ale kde na to vezmeme peníze? Zdaníme bohaté, stejně si to všechno nakradli, hajzli jedni bohatí. Pěkně po holešovsku se dáme dohromady a s heslem "Zpět socialismus" hurá na ně, na zbohatlíky, . A až za několik dalších let zjistíme, že ten sociální svět je totálně v pr..li, že už není odkud brát, možná budeme chtít něco změnit, ale ono už bude pozdě, ten jiný svět, ten bez Merkelových, Sarkozyů, bez miliónů zbytečných úředníků, bez odborů, bez lékařských a jiných přiblblých komor, bez regulací a dotací, bez třináctých platů a dodatkových dovolených, ten svět, který si nehraje na sociální stát, ten už bude dávno rozhodovat o tom co bude a jak to bude. A ono oblíbené reklamní rčení 2+1 zdarma už dávno nebude platit, protože v tom světě i ten poslední chudák ví, že zadarmo není vůbec nic.

Vřele doporučuji přečíst si v dnešních Lidovkách článek Karla Kříže „Podnikatelský bahnotok“.

Čtenář glos L. Š. mi napsal:
DO ULIC
Do ulic vzhůru, pojďme demonstrovat,
je to tu strašné, všude bída s nouzí,
i exekutor po zádech se vozí
a nemáme kde auta zaparkovat.
Máme se hrozně. Korupce jen bují,
všude se krade, podvody se množí,
v obchodech samé předražené zboží
a plno lidí, co je nakupují.
Byli jsme přece mládež Gottwaldova,
my všichni čistí, obyčejní lidi,
my všichni, co nás ostatní jen šidí,
svrhněme vládu a začněme znova.

A jeden nekorektní:
Na mistrovství světa v ženské logice zvítězil s velkým náskokem generátor náhodných čísel.