ÚTERNÍ GLOSY 3.04.2012

Miroslava Macka
Velmi mne nadchlo vysvětlení velkého bojovníka proti korupci, bývalého šéfa jednoho z ekologických sdružení a exprimátora Liberce Jana Korytáře, že čtyři tisícovky měsíčně, které ekologickému sdružení platil za fiktivní náhradní vojenskou službu branec Viktor Krákora, nebyly úplatkem, ale sponzoringem.
Takže od teďka, dámy a pánové, ne aby vás napadlo brát nějaké úplatky! Prostě si řekněte o sponzoring…

Nebo to dělejte jako Věci veřejné: podle výroční zprávy o hospodaření dostaly v roce 2011 celkem 11,7 milionu korun rozepsaných do 15 darů od firem ze stejné pražské adresy. Už slyším ty ušlechtilé kecy Karoliny Peake, až to bude vysvětlovat…

Čtenář glos J. P. mi napsal:
Ještě ke korupci. To je jev zákonitě se objevující na hranici mezi státním a soukromým územím. Zmenšit se dá jen zmenšením této hranice - zmenšením území, kam stát strká prsty. My na to ale, bohužel, jdeme hloupě - zmenšujeme území soukromé.
Nesmíme zapomínat, že jsou dva druhy korupce. Ten první je obranný, při kterém se snažím bránit co nejekonomičtěji své soukromí, na které mi stát podniká nájezdy. Musím se rozhodnout, zda to výpalné dát nebo ne. A ten druhý je útočný, který se používá proti spoluobčanům. Jen ten druhý typ korupce je neospravedlnitelný.

Čtenář glos M. P. mi napsal:
Včera jsem poslouchal v autě Český rozhlas 1 a zaslechl jsem tuto informaci: Zpravodaj ČRO ve Španělsku povídal cosi o obrovských protestech španělských pracujících kvůli nějakému jejich novému Zákoníku práce, pomocí kterého chce vláda(španělská) snížit nezaměstnanost. A to, co tamním pracujícím tak vadí, mědoslova zatlačilo do sedačky. Španělské odbory protestují proti tomu, že jim po propuštění ze zaměstnání nebude zaměstnavatel vyplácet odstupné ve výši 40(slovy čtyřiceti!!!) měsíčních platů, ale bude těch platů jenom 30!! Prý kvůli tomu hrozí sociální nepokoje. Tuto zprávu nedokážu ani okomentovat, hlava mi to nebere.

Pokud se vám moje poznámka o zrušení BIS zdála nadsazená, přidávám větu z rozhovoru Týdne s premiérem Nečasem: „Ale já jsem za dobu, co jsem byl vicepremiérem, od BIS dostal celkem pět zpráv, z čehož jedna se týkala situace v Sazce a čtyři nelegálního zaměstnávání cizinců, nic víc.“.
Tak to je kupa informací. To já za svého vicepremiérování nedostal od tehdejší federální BISky ani jednu zprávu…

Ronald Reagan v roce 1974:
Když podnik nebo jednotlivec utratí víc, než vydělá, zbankrotuje. Když to udělá vláda, pošle vám učet.