PONDĚLNÍ GLOSY 2.04.2012

Miroslava Macka
„Pravicová“ vláda opět uvažuje, kterak nám ještě více hrábnout do kapsy, aby měla další peníze na ještě větší přerozdělování a ještě větší plýtvavé utrácení. Doporučuji Petru Nečasovi a všem bývalým kolegům a bývalým pravičákům, připomenout si slova Ronalda Reagana: „Velký dluh a deficit nemáme proto, že platíme nízké daně, ale protože stát má velké výdaje.“ Všem členům ODS a TOP 09 pak dávám ke zvážení a zamyšlení následující informaci: Pokud by se poměr výdajů rozpočtu k HDP vrátil na úroveň roku 2001, byl by schodek rozpočtu nižší o polovinu. A táži se bývalých kolegů - řadových členů ODS: to jen tak trpně přihlížíte, kterak se vedení ODS zbláznilo?
Od 1. dubna také platí novela zákona o zadávání veřejných zakázek, která má omezit korupci při jejich vypisování a zadávání. Obávám se, že jedinou cestou k tomuto cíli není další legislativa přinášející další nárůst byrokracie, ale silné osekání těch 600 milard korun ročně, které se takto utrácejí.
Existuje jediné spolehlivé řešení, jak vyřešit kauzu odposlechů BIS: tuto přebujelou službu zrušit a namísto ní znovu vybudovat jinou, velikostí odpovídající velikosti Česka.
„Kvůli pár rozbitým oknům policie brutálně napadla naši demonstraci“, prohlásila organizace M31, sdružující různé levicové skupiny, která uspořádala ve Frankfurtu nad Mohanem demonstraci proti kapitalismu. Jaksi jsme už zapomněli jaké národnosti byli Marx a Engels a na bavorskou republiku rad, nemluvě o Ernstu Thälmannovi nebo Stasi…na druhé straně by se měla nejen připomínat, ale také praktikovat stará zahradnická zkušenost: plevel je třeba vytrhávat zavčas, než přeroste…
Na prvního apríla se objevilo v mediích mnoho vtípků, podobných tomu z anglického The Sun: vzhledem k energetické náročnosti a sociální solidaritě se zavádí daň z chlazeného šampaňského, konzumovaného na veřejných místech. Průšvih je v tom, že tyto vtípky se pranic neliší od všelijakých již existujících daní, od těch, co přijdou, ani nemluvě.
Analytik Štěpán Pírko v dnešních Lidovkách: Je pozoruhodné, s jakým klidem nyní evropští politici oznamují konec dluhové krize. Ve skutečnosti se vůbec nic nezměnilo, naopak se situace dále zhoršuje.