PÁTEČNÍ GLOSY 16.03.2012

Miroslava Macka
"Celonárodní" protest aktérů Holešovské výzvy a přidružených skupin sice celonárodní zdaleka nebyl, což ale neznamená, že v toku času nemůže sílit. Jak jsem totiž napsal již před drahnou dobou do Lidovek, problém je v tom, že v případě prohlubování ekonomické a společenské krize v Evropě a tedy i u nás (a tady velmi apeluji na naše historické zkušenosti, nakolik jsme schopni ovlivňovat politické a sociální děje sami a nakolik jsme v proudu dění velmocenského), se jako houby po dešti budou vynořovat jedinci a iniciativy v naději, že jejich hlasité a vesměs demagogické výkřiky padnou na úrodnou půdu (opět apeluji na historickou zkušenost).
Halasná destrukce jde ovšem kdekomu. Mít však realistickou politickou programovou alternativu, a to reálnou, nikoliv jen pár obecných "ušlechtilých" frází, tu pranic nevidím, zrovna tak jako případné nové, lepší , osobnostně konzistentní státníky. Jen tupou zlobu a nenávist...

Brusel pozastavil Česku čerpání dotací a v dubnu k nám přijede německá kancléřka Merkelová. Jak to spolu souvisí? Velmi: jde o společný tlak, abychom "nezlobili", drželi hubu a krok a promptně se připojili k "fiskálnímu paktu". I stane se...

Šéf mise Mezinárodního měnového fondu v Řecku Poul Thomsen, že pokud Řecko nepřijme včas doporučená opatření, mohla by se spustit "neudržitelná dluhová dynamika".
Přeloženo do lidštiny: nastal by další bankrot...Přitom i velkému naivkovi musí být jasné, že nastane, byť se mu zase bude říkat zcela jinak.

Opsáno z facebooku:
Frustrace z české politiky? Nu, a čemu se divíte, když zde rozhoduje český volič?