ČTVRTEČNÍ GLOSY 8.03.2012

Miroslava Macka
Pezident Václav Klaus označil soudní proces s Vítem Bártou a Jaroslavem Škárkou za absurdní reality - show, která poškozuje celou českou společnost.
Hluboce se mýlí.
Absurdní reality show není soudní proces, ale vnitrostranický život Věcí veřejných a jejich politika.
A protože jsme zastupitelskou demokracií, největší "zásluhu" na této reality show má těch 10% voličů, kteří naletěli na falešné kecy a tu sebranku volili. Obávám se ovšem, že v příštích volbách naletí dalšímu Mesiáši, at už se bude jmenovat jakkoliv.

Německý deník Die Welt napsal, že se Václav Klaus snaží rozbít Evropskou unii. Má pravdu i nemá: Klaus dělá vše pro to, aby se současný trend EU, tedy trend k superstátu, změnil na směr k unii suverenních států s volným pohybem osob, ideí, zboží, služeb a kapitálu. A pokud něco nakonec rozbije EU, bude to jen a jedině její současné směrování.

Zajímavá teze ruského spisovatele Viktora Jerofejeva se objevila v jeho článku ve včerejších Lidovkách: Putina volí jedna část Rusů, ta dolní - dělníci, vojáci, lokajové, zkorumpovaní, pasivní a bez vyššího vzdělání, ta druhá, osvícená část - vědci, známí novináři, spisovatelé, herci, režiséři, hvězdy popu, jej nemiluje a nechce.
Tak tomu říkám tupě černobílé vidění peheovsky nafouklého intelektuála!

Čtenář glos P. J. mi napsal:
Pobýval jsem v poslední době v Rakousku a s potěšením konstatuji, že veřejnoprávní média v této, nám tak blízké, zemi vykazují stejnou míru omezenosti a mentální retardace jako ta naše, takže návrat pro mne nebyl takovým šokem jako kdysi. Mlsně jsem se rozhlédl po naší nabídce světahybných témat, lehce ochutnal véčkařský sitcom u jakéhosi pražského soudu a nakonec jsem se zakousl do opravdové lahůdky, na kterou jsem už dlouho čekal, a sice jde o genderové kvóty, které mají prosadit a "zpředpisovat” větší podíl žen ve firemních managementech. Jako obvykle jsem musel zkonstatovat, že příslušní úředníci EU si zase vybrali jen jeden úzký segment z celé škály nespravedlností a diskriminací, které já, jako běžný občan, již léta pozoruji a které mne naplňují spravedlivým rozhořčením. Nemohu zde vyjmenovávat všechny oblasti, ale zvlášť křiklavé příklady se najdou hlavně v oblast kultury. Kdykoliv jdu na koncert, vidím, jak se v symfonickém orchestru plném mužů krčí dvě či tři ženy, které samozřejmě v tomto nepatrném množství nemohou být slyšet. Navštívil jsem balet Labutí jezero a co nevidím, další až do nebe volající případ genderové nevyrovnanosti, tentokrát ve zcela opačném provedení. Zde se pro změnu producírovaly téměř samé ženy. Ani náznak ochoty zpřístupnit role labutí i mužům a spravedlivě role prostřídat.
Ale nejvíc jsem se snad zhrozil nad jedním dokumentem, který se již desetiletí v nezměněné podobě vyučuje na základních školách a který je, dle mého skálopevného přesvědčení, doslova semeništěm a koncentrátem diskriminace, zdůrazňované rozdílnosti a nepřípustné segregace a kastovnictví. Je to Mendělejevova Periodická soustava prvků. Jsem zděšen s jakou pasivitou je tento zpátečnický a zastaralý systém přijímán vědeckou i pedagogickou veřejností, a to i v rámci EU a vůbec celého světa, jak nekriticky nutíme naši mládež, aby si celý tenhle elitářský systém cpala do hlavy. Přitom se nikdo vážně nezamýšlí nad tím, jak je v dnešní době možné, aby nějaký prvek měl v jádru nezaslouženě více protonů něž prvek jiný, aby si některý dokonce mohl dovolit mít v jádru i neutrony. Jak je možné, aby se některému prvku poflakovaly v obalu volné elektrony v různém množství a jiný prvek takovéto vymoženosti neměl. Jak můžeme připustit, aby mezi některými prvky docházelo k bouřlivým reakcím, zatímco jiné zůstávaly naprosto netečné, což svědčí o velmi špatné politické práci s prvky. A proč, když máme v zádech bruselský aparát, si jednotlivé nerosty stále dovolují krystalizovat nám v různých, vzájemně nekompatibilních, mřížkách a soustavách. Já cítím v této oblasti obrovský dluh úřadů EU a věřte, že to tak nehodlám nechat.

Opsáno z facebooku:
Karel Schwarzenberg řekl v OVM, že Nečas není jeho šéf. To mne zaujalo. Kde má tedy český ministr zahraničí šéfa? V Berlíně, Paříži, Washingtonu nebo Moskvě?