STŘEDEČNÍ GLOSY 29.02.2012

Miroslava Macka
Ekonom Pavel Kohout ve Finmag:
Státy, které měly před eurem silně zápornou bilanci obchodu a služeb, jsou na tom dnes hůř než dřív. Itálie, Španělsko, Francie, Portugalsko i Řecko - všechny tyto státy ztratily během členství v eurozóně značnou část konkurenceschopnosti. Německo a Nizozemsko měly v roce 2000 celkovou sumu obchodního přebytku ve výši 64 miliard eur; v roce 2011 se jejich obchodní přebytek vyšplhal na neuvěřitelných 250,5 miliardy. Francie, Itálie, Španělsko, Portugalsko a Řecko dosáhly v roce 2011 celkového obchodního schodku 258,8 miliardy eur. Zrcadlově obrácený výsledek.
Tektonický zlom mezi konkurenceschopnou částí eurozóny a jejím zbytkem je mnohem horší problém než pouhé veřejné finance. Veřejné rozpočty jsou řešitelné téma. Divergující obchodní bilance nemají řešení v oboru reálných čísel.

František Matějka na idnes:
Přístav Pireus ve Středomoří jen tak nepřehlédnete. Jeho podstatnou část, kterou pronajal před dvěma roky na pětatřicet let bývalý premiér Papandreu, ovládá čínská firma Cosco. Zatímco firma zaplatila Řecku sjednanou cenu, jede bez potřeby státních či unijních dotací, vydělává a chce se v lokalitě dál rozvíjet a zaměstnat více lidí, stěžují si současní zaměstnanci na to, že musí pod taktovkou mentality asijského vedení makat...
Inu, Čína, která je v očích spojených socialistických států Evropy sociálně nesolidárním komunistickým totalitním režimem, pošlapávajícím námi zastávaná všeobjímající lidská práva, vstoupila na starý kontinent a názorně nám tu ukazuje, jak funguje kapitalismus...
Řekové, prodejte Řecko Číně celé. Sice budete muset místo zakládání odborů makat, ale za pár let jste z ekonomických problémů venku a nová generace už možná získá ty správné pracovní návyky. Soudě ostatně z toho, co se v Evropě děje, mohou následně v klidu na řadu přijít Portugalsko, Španělsko nebo Itálie. Snad by to lidi ve zbylých státech z toho falešného sociálního rovnostářství konečně probralo.

Čtenář glos K. K. nabízí studentům hesla k "Týdnu neklidu":

Plzeňská práva - náš vzor!
Univerzita Karlova na 259.místě ve světě - na to jsme hrdí!
Snažit se a být nejlepší? Proboha proč?
Diplomky made in Google!
Všechno chceme zadarmo - školy, hudbu, filmy, informace!
Nevěřte nikomu nad třicet! Mohl by mít znalosti a zkušenosti.
Fair play? Co to je?

Opsáno z facebooku:
Nezávislý tisk? Presstitutky!