STŘEDEČNÍ GLOSY 15.02.2012

Miroslava Macka
Sněží a sněží a tak nejen, že málem nestíhám odhazovat sníh, ale zcela nestíhám napsat nějaké glosy. A tak jsem pro Vás připravil alespoň výběr z toho, co jsem si ráno zajímavého přečetl.

Ekonom Vilém Barák v MF Dnes:
Lidé přijetím úvěru zbytečně rozehrávají ruletu se svou budoucností. Existuje nespočet dvodů, proč si na dluh pořídit iPod, dovolenou, plazmu, auto, dům či byt, moderní vybavení, proč potřebuji to či ono. Nic není omluvou. Lze si pořídit levnější věc, nákup odložit, až si našetřím, nebo si koupi odepřít. Vážně. Nejlepší obranou před vymahači je nedělat dluhy.

Zbyněk Petráček o zahraniční politice Číny v Lidovkách:
První generace vůbec neměla zahraniční zkušenost. Druhá a třetí poznala sovětské vykoké školy. Čtvrtá izolaci kulturní revoluce. Až s pátou generací nastupují ti, kteří poznali uvolnění 80. let i studium na amerických elitních univerzitách. Na špici se dostávají vzdělaní finančníci, byznysmeni, ba i právníci. Právě oni chtějí uchovat evropské odbytiště čínského průmyslu a pomoci eurozóně, ale něco za něco: zrušení zbrojního embarga a uznání Číny tržní ekonomikou.
Vidíte v tom ústupek Západu? Tak to ještě nic není. Až za deset let nastoupí generace šestá, již v mládí nasáklá čínským sebevědomím a nacionalizmem, to teprve budeme koukat.

Čtenář glos P. B. mi napsal:
A tak jsem si dnes v Českém rozhlase zcela náhodou vyslechl rozhovor s redaktorem Nováčkem (snad jsem to nepopletl) na téma iniciativa "osobností veřejného života" s výzvou současné vlády "nezůstat mimo evropský proud" (Rozuměj tím, že nedáme na záchranu francouzských a německých bank těch umolousaných 90 mld.) Nic zajímavého, kdyby redaktor Nováček neoznačil účast např. předsedy českých socialistů Sobotky a libo-li třeba pátera Halíka za jejich soukromou věc, jejich právo, neb jsou to lidé "jako jiní" a mají právo na svůj osobní názor. Maximálně za součast těch"občanských iniciativ", "občanské společnosti", prostě toho, co nás zavilé demokraty bláhově si myslící, že sice pochybné rovné volební právo je přece jen tím nejlepším prostředkem demokratické společnosti, tak velmi dráždí. Kromě toho všeho co již bylo řečeno a co už unavuje je třeba panu Nováčkovi říci:
1. Pan Sobotka je předsedou socialistů jejichž bytostným zájmem je udržet, rozšiřovat a upevňovat EU neboť je to voda v jejich rybníku ve kterém žijí, množí se a tloustnou vzájemně se oždibujíce či v lepším případě čekajíce u hráze až z valníku žbluňknou do vody s halsitým žbluňknutím nějaké ty pamlsky smíchané s hormony na větší přírůstek aby bylo možno na základě těch očipovaných kapříků dokázat, že to je jediný možný ráj na zemi - vlastně pod vodou. A s lidskými právy pana Sobotky to nemá opravdu, ale opravdu mnoho společného...
2. Páter Halík (mnozí čeští zarputilí nevěrci ho prý - neprávem - nazývají páterem Koniášem) je jedním z těch výkonných vojáků Svaté církve římské, mající na starost navrátit české ovečky a především berany do stáda, se svatým a vznešeným cílem obnovy ducha Svaté říše římské (národa německého), byť by jejím embryonální podobou byla třebas EU i s panem Sobotkou a jeho socialisty (křesťanskými?). A s lidskými právy pátera Halíka to opravdu, ale opravdu nemotejme.
Takže tak, pane redaktore Nováčku, to že mlčíme neznamená že nevíme..