PÁTEČNÍ GLOSY 10.02.2012

Miroslava Macka
Spotřebitelské úvěry u tuzemských bank činily v roce 2011 158 miliard korun, přičemž průměrná výše úroků činila 13.58 procenta.
Myslím, že tato čísla poměrně přesně vyjadřují míru debility populace...

Typicky český rozhovor ministra dopravy Pavla Dobeše s Lidovkami:
Otázka: Bude ministerstvo prověřovat i dříve uzavřené smlouvy, například na mýtný systém?
Odpověď: To už jsme učinili. Smlouva jako taková podle mého názoru není výhodná pro stát, ale je výhodná pro poskytovatele. Nicméně v tuto chvíli je její vypovězení v podstatě nemožné a my nemáme žádné indicie, že by se tam dělo něco, co by mohlo směřovat k trestně právní odpovědnosti.
Otázka: Nejde o trestní odpovědnost, ale o efektivitu. Náklady na provoz mýtného v Rakousku byly v roce 2007 7,9 procenta. V Česku byly podle firmy Kapsch, která mýtné provozuje, loni 21 procent. Nemůžeme požadovat vyšší efektivitu?
Odpověď: Co se týče ceny ze strany provozovatele, tam je to velmi složité, skoro nemožné. My můžeme jít druhou cestou, kterou i jdeme, a to je navyšování sazeb mýtného. To zvyšuje celkový výběr mýta.
Summa summarum: Někdo v minulosti podepsal zločinnou jednostranně výhodnou smlouvu s firmou Kapsch, která se nedá ani změnit, ani vypovědět, takže chybějící peníze se vytahují z našich kapes.
Pane ministře, mohli bychom, poníženě prosíme, vědět, kdo to byl? Kdo všechno se na tom podílel? Co ti lidé dělají dnes? Proč je nejde obvinit z mizerné správy svěřeného majetku?

Čtenář glos P. B. mi napsal:
při pohledu na "elity", které se uchází o post prezidenta, se mi, mírně řečeno, poněkud bouří žaludek. Hlavními favority je trio Schwarzenberg, Fisher a Okamura. První z nich by se konce svého prvního volebního období ani nemusel dožít, případně by ho rovnou prospal, což by nebylo na škodu, neboť nezvládá ani pořádně artikulovat a české zájmy nehájí ani jako ministr zahraničí. Druhý z nich proslul tím, že jako premiér úřednické vlády nic nedělal (a vlastně ani nemohl), nic neříkal, pouze vypadá sympaticky a hezky se usmívá - takový starší Staník Gross, čistý, bez názoru, známý a přitom relativně neokoukaný. Třetí vzadu je populista par excellence, který nabízí řešení, přijatelná pro všechny - tedy ani pravicová, ani levicová, od všeho trochu. Kdyby se měla realizovat, veřejnost by vystřízlivěla velmi rychle. Nutno dodat - Okamura je známý, říká lidem, co chtějí slyšet a jako jediný kandidát již dnes programově objíždí celou republiku, jeho šance tedy nejsou malé.
Kdo zbývá další? ODS má hned dva kandidáty - senátora Přemysla Sobotku a poslankyni Miroslavu Němcovou. Jako obvykle vyhraje uvnitř ODS ten horší z obou kandidátů, tedy Sobotka, který pak v přímé volbě nebude mít u voličů šanci a je to vidět už dnes. Ne, že bych si dělal iluze, že by mohla vyhrát Němcová, ale lepšího kandidáta, resp. kandidátku současná ODS nevygenerovala. Ale díky bohu aspoň za to, další kandidáti jsou ještě méně stravitelní.
ČSSD nabízí Švejnara, Špidlu nebo Rychetského (který však kandidaturu odmítá). Dalším socialistickým kandidátem je rovněž Miloš Zeman (nutno dodat, ani to by, vzhledem k současným kandidátům, nebyl špatný prezident - jednooký král mezi slepými). Vyloženě do počtu a pro pobavení veřejnosti se objevují i další kandidáti, například eurokomunista Vladimír Remek nebo naprosto nepředvídatelná Jana Bobošíková.

Příštím prezidentem bude s největší pravděpodobností jeden z výše uvedených kandidátů, pokud se ovšem nerozhodne kandidovat třeba Karel Gott nebo Jaromír Jágr. Skutečný státník, který by měl pádný důvod stát se prezidentem, mezi nimi není ani jeden.

P.S.: již delší dobu pozoruji, kdo všechno má v České republice volební právo a mám stále větší dojem, že pro záchranu demokracie (nejen u nás, ale v celé Evropě) je na čase začít zavádět volební cenzus. Ideálně podle výše IQ, reálně alespoň podle odvedených daní. Jinak nás nečeká demokracie, ale demokratura. Přímá volba prezidenta a prezidenti, kteří takto budou generováni - další pádný argument pro odstranění rovného volebního práva.