ČTVRTEČNÍ GLOSY 9.02.2012

Miroslava Macka
Ministryně kultury Alena Hanáková z TOP 09/STAN je skutečně žena na svém místě. Včera na otázku televizního moderátora, zda existuje seznam nemovitostí a majetku, který se má vrátit církvím, doslova odpověděla: "V tuto chvíli tedy seznam není...tedy existuje a není problém ho zveřejnit...církevní majetek je známý, není to nic tajného...nebo spíše řeknu to jinak, celkový kompletní seznam v ruce nemáme."
Svatá prostoto!

Dávno zbankrotované Řecko bude opět slavně "zachráněno", Pomalu by stálo zato otevřít si sázkovou kancelář a přijímat sázky, jak dlouho potrvá, než bude zapotřebí dalšího záchranného summitu.
Vítězství politiky nad trhem je totiž vždy vítězstvím Pyrrhovým a velmi, velmi dočasným.

Skvělý titulek: Francie loni snížila schodek rozpočtu o třetinu.
Realita: V roce 2010 vláda vyčlenila 32 miliard eur na budoucí investice a jednorázové platby regionálním vládám k pokrytí dopadu daňové reformy, takže vznikl mimořádně vysoký deficit. Ten pak v roce 2011 snížila o třetinu, přesto činil 90,8 miliard eur, což je hrubě přes pět procent HDP. Celkový státní dluh se pak v příštím roce vyšplhá na téměř 90 procent HDP.

Až dnes nebo v příštích dnech budete procházet nákupním střediskem nebo ulicemi, všímejte si lidí kolem sebe: všichni to totiž budou potenciální voliči nového prezidenta...

Čtenář J. B. mi napsal:
Včera se na internetu objevil článek "Studenti práv v Plzni podali ústavní stížnost, chtějí akreditaci", viz
http://www.ceskenoviny.cz/domov/zpravy/studenti-prav-v-plzni-podali-ustavni-stiznost-chteji-akreditaci/751121

Je to typická ukázka, koho a jak taková právnická fakulta vytváří. Místo toho, aby se budoucí právníci obrátili proti tomu, kdo problém způsobil (kdo podváděl) a kdo jim tedy způsobil potíže, obrací se proti tomu, kdo musí udělat logickou věc, která už měla nastat dávno.
Pokud by celý právní systém v západním světe nebyl pošahaný, nemohlo by je ani napadnout uvažovat jinak. Ale oni zatím obrací pozornost proti důsledkům, nikoliv příčinám...
Smutné je, že tihle studenti asi vyhrají, protože politici se leknou, soudci to nebudou platit ze svého a stát, ten má přece z daňových poplatníků peněz dost - přinejhorším vymyslí nějakou novou daň.