ÚTERNÍ GLOSY 24.01.2012

Miroslava Macka
Pro vstup Chorvatska do EU se vyslovila v referendu jasná většina voličů, znějí titulky zpráv a komentářů. Zajímavé: k urnám přislo jen 44 procent voličů a z nich hlasovalo pro vstup 66 procent. Ať tedy počítám jak počítám, vychází mi, že vstup do EU schválilo 29 procent oprávněných voličů. Dovedete si představit ten řev a návrhy sankcí, kdyby takový výsledek referenda platil třeba v Rusku nebo na Ukrajině?

Jak se vyjádřil čtenář glos T. V., "naše německá socialistická media" toho o ohromné demonstraci v Budapešti na podporu tamní vlády a proti EU moc nepřinesla...

Zajímavý střet na nedávné ideové konferenci ODS v Hradci Králové:
Prezident Hospodářské komory Petr Kužel v reakci na vystoupení Jana Skopečka, kritizujícího podmínky podnikání: "Já vás žádám, abyste už nikdy nepoužíval nesmyslá data státní správy. Jsou lživá, nepravdivá a poškozují nás v zahraničí. Prostě to není pravda, založit firmu trvá jen čtyřicet minut!"
Jiří Bláha, vedoucí živonostenského úřadu z Hradce Králové: "Prosím vás, pane Kuželo, o jakém úkonu to tady mluvíte? Při registraci musíte nejdříve za notářem sepsat základní listinu, poté do banky složit peníze.Pak má pět dní na vyjádření živnostenský úřad a pět dní má i soud na zápis do živnostenského rejstříku. To je deset dnů, ovšem v nereálném případě, kdy jde všechno hladce."
Na této drobné přestřelce mne zaujala jedna věc: prezident Hospodářské komory této republiky je přesvědčen, že státní správa podává lživé a nepravdivé informace. Je-li tomu tak, co s tím z titulu své funkce udělal? U koho si stěžoval? Jaké poslance či ministry kontaktoval? Koho obvinil?

Z korespondence architekta Josefa Gočára:
Vzpomínám - li na svoje dětství - pak musím přiznati - že se o mne nikdo nestaral, co dělám, natož, aby pozoroval moji duši - rodičové neměli toho času a snad ani zájmu: tak jsem vyrostl zcela o své újmě. Myslím si, že jest to kolikráte lepší, než ty nejlepší metody.
Zcela souhlasím a k tomu doporučuji Vaší pozornosti výbornou knihu Josef Gočár - Otakar Novotný, kterou vydal S. V. U. Mánes.