STŘEDEČNÍ GLOSY 4.01.2012

Miroslava Macka
Bude velmi zajímavé sledovat další vývoj tanvaldské události, hlavně ty řeči kolem tak prosté věci...
Zatím jen jedna poznámka: Každý má právo na život, toho se však v okamžiku, kdy se rozhodne někoho okrást či přepadnout, dobrovolně vzdává. Je nejvyšší čas, aby se tato prostá zásada začala vtloukat do všech hlav už od dětství - ani eurodotací k tomu netřeba.

Konečně máme jasno, co znamená sousloví "úsporná vláda": schodek státního rozpočtu nepřesáhne 150 miliard a namísto řádného hospodaření se zvedají daně...

Jak vidím, na ministerstvo zdravotnictví konečně dorazil kovaný odborník, bývalý lidovec a nyní člen TOP 09:
Náměstek ministryně spravedlnosti České republiky
Člen Rady vlády pro záležitosti romské komunity
Člen Rady vlády pro národnostní menšiny
Zastupující člen Rady vlády pro protidrogovou problematiku
Politický poradce na ministerstvu spravedlnosti ČR
Vedoucí samostatného oddělení sekretariátu náměstka ministra spravedlnosti
Tajemník náměstka ministra spravedlnosti
Člen pracovní skupiny zřízené za účelem zpracování návrhu řešení problematiky památníku na místě bývalého internačního tábora v Letech u Písku
Člen meziresortní pracovní skupiny pro prevenci dětských úrazů
Člen meziresortní skupiny pro přípravu předsunutého rekonstrukčního týmu v provincii Logar v Afghánistánu
Tajemník Pracovní komise ministra spravedlnosti pro koncepci vězeňství
...a nyní tedy náměstek ministra zdravotnictví Marek Ženíšek.

Čtenář glos J. T. mi napsal:
Od začátku roku vás může zastavit nebo zadržet vaše auto příslušník nové Generální inspekce bezpečnostních sborů.... Nebude mít uniformu, označen bude vestou nebo páskou na rukávu. Vždy však musí mít služební průkaz. Například při zastavování auta na silnici poznají řidiči Generální inspekci jen podle nápisu na voze. Teprve při osobním kontaktu si mohou prohlédnout i odznak s ostřížem v letu a služební průkaz. Atd. To si myslí někdo z našich zákonodárců, nebo kdo tuto službu zřídil, že příčetný řidič zastaví (nedej bože v noci) této postavě a dokonce vystoupí z auta? Já šlápnu na plyn a budu ujíždět, co mně moje auto dovolí. Budou po mně střílet? Nebo mám jezdit ozbrojen a začít střílet preventivně já? Případy falešných policajtů až tak výjimečné nejsou, a to musí mít uniformu a policejní auto je také jakž takž k rozeznání. Pásku na rukávě může mít opravdu každý darebák.

Čtenář glos V. M. mi napsal:
Za mého mládí jsem si při oslavách Vánoc i Nového roku zapálil prskavku. Letos ti "zbídačelí občané", termín, který často používají levicoví politici, vystříleli při oslavách rachejtle za desítky milionů. A to jen ve Zlíně .Kde na to tedy ti chudáci vzali?

Čtenář glos Z. T. mi napsal:
EU se rázně a bez problémů vyrovnala s problémy, které sama nevyvolala. Např. s křivostí banánů, výrobou hašlerek, vařením a mícháním guláše apod.
A jsem teď hodně zvědavý, jak si poradí s problémy, které sama vyvolala.

Dopis redakci Lidovek, který se týká i mé nedávné glosy:
Dobrý den pane redaktore,
dnes jsem četla Váš článek - Vláda definuje hračku (a Dobeš oběd). Jako autorka novely vyhlášky, bych Vám ráda vysvětlila tuto pro laika směšnou definici. V minulé vyhlášce je, jak jste správně napsal, definováno pouze hlavní jídlo a vedlejší. Důvod, proč jsme do vyhlášky zavedli pro Vás směšnou definici oběda a večeře, je prozaický. Snažíme se tím zabránit u nás tak populárnímu obcházení zákona.
Hlavním důvodem novely vyhlášky bylo zvýšení finančního normativu, za který se strávníkům prodává oběd ve školní jídelně. A zde je zakopaný pes. Řada soukromých firem, které provozují školní stravování a měly by se řídit platnými předpisy, obchází vyhlášku velmi elegantním způsobem: za cenu určenou vyhláškou na celý oběd, prodá strávníkům jen hlavní chod. Vámi zpochybňovanou polévku, nápoj, salát nebo moučník už si žák zaplatí zvlášť. Takže žák, který dochází na obědy do této školní jídelny, zaplatí za oběd (dle vyhlášky hradí jen cenu surovin) o hodně více než jeho vrstevník, který chodí do státní jídelny, která respektuje zákon.
A to byl hlavní důvod této "právní kuriozity", která Vám přišla tak hodně vtipná.
Příště, než se pustíte do soudů, zkuste si ověřit fakta, vyvarujete se tak vlastnímu zesměšnění.
Hezký den Alena Strosserová
Můj dodatek: Tak tomu říkám pozitivistický přístup k právu par excellence! Kdyby byly školy řízeny školními radami z rodičů, kteří platí výuku ze svých daní, ohlídaly by si vše samy, včetně smluv s provozovateli a kvality školních jídelen. Úředníků a jejich vyhlášek by pak nebylo zapotřebí...

Na facebooku vznikla petice za přejmenování Fera Feniče na Václava Fera Havla...