PÁTEČNÍ GLOSY 30.12.2011

Miroslava Macka
Jedna otřesná statistika:
Během prvního kvartálu roku 2012 si plánují země eurozóny vypůjčit 234 miliard eur, za celý rok pak 740 miliard eur, přičemž celkový státní dluh zemí eurozóny se blíří 8 tisícům miliard eur, což činí 85,3 jejich HDP. Nefinanční firmy v eurozóně dluží pak bankám 4761 miliard eur, z toho je 1181 miliard splatných do jednoho roku. Domácnosti pak mají dluh 5231 miliard eur.
K tomu Evropská centrální banka za poslední měsíce "natiskla" 660 miliard eur, které půjčila bankám.
A na závěr citát ekonoma Pavla Kohouta: "Všechny finanční krize v Evropě za posledních 150 let byly způsobeny politickými chybami."

Zlatá slova etnografa Mnislava Zeleného Atapany:
Proč mám hasit, jak ministr Schwarzenberg svým typickým slangem připodobňuje, oheň v sousedním domě, když je to dům užvaněných neschopných byrokratů budující další říši pro svoji slávu? Nebylo by vhodnější nechat dům vyhořet, zbourat a oddělit se od této zhouby? Proč mám tuto Unii podporovat, když navíc není schopna sebe ani nás bránit před náporem muslimského světa, když všem je přece jasné, že už dochází k plíživé okupaci? Očekával jsem organizaci, která by fungovala lépe, než nenáviděná RVHP. Bohužel shledávám, že úředník, byrokrat, politik na centrálních vysokých postech Bruselu je tak daleko od běžných lidí, jako byli i ti bolševici Kremlu. A zvlášť od těch "druhořadých lidí na východ od Labe".

Velmi vypovídající věta gymnastky Věry Čáslavské ze vzpomínek na Václava Havla: Seděla jsem proti němu a měla pocit, že se asi zbláznil...po pár zdvořilostních větách mi nabídl pozici pražské primátorky.

Přeju všem čtenářům glos v nadcházejícím roce spoustu každodenních drobných radostí a kopec zdraví k tomu. Nashledanou!