PÁTEČNÍ GLOSY 23.12.2011

Miroslava Macka
Jako každý druhý pátek měl dnes vyjít v Lidovkách můj pravidelný text. Nevyšel...tady je:

O každodenních drobných radostech

"Svět nikdy nezajde na nedostatek divů, pouze na nedostatek údivu", napsal slavný anglický spisovatel Gilbert Keith Chesterton v titulní črtě své útlé knížečky "Ohromné maličkosti" a dodal k tomu: "Všechno záleží na psychologickém přístupu."
Velmi silně s ním souhlasím, neboť i mé životní heslo vždy znělo a zní obdobně: "Všechno je stav mysli." Proto se velmi pozastavuji nad lidmi nespokojenými, zapšklými, neveselými, žlučovitými, zahořklými a vesměs též závistivými, lidmi bez životního optimismu a elánu. Neboť stačí tak málo, maličko, aby vše bylo jinak. Stačí totiž chestertonovsky přeladit svoji mysl a začít si, jak říkávám, užívat každodenních drobných radostí. A věřte, že ty pranic neodvisí od množství peněz ve vaší kapse nebo na bankovních účtech, ba ani od toho, kdo momentálně sedí na Hradě, ve Strakově akademii, ve Valdštejnském paláci či v ministerských křeslech. Také pranic neodvisí od výše hrubého domácího produktu, kursu koruny nebo výše státního dluhu. Ty každodenní drobné radosti jsou totiž vším výše jmenovaným zcela, úplně a beze zbytku neovlivnitelné.
Neboť jde o radost z krásného východu slunce, z prvních jarních poupat, z májového deště či křupajícího sněhu pod nohama, také z dobře vykonané práce, z požitku četby krásné básně nebo z poslechu milé hudby, zrovna tak jako z pohledu na půvabné děvče nebo mládence, ba i z pohledu na pěkně naaranžované a voňavé jídlo na stole, hlavně však z úsměvu na tvářích vašich blízkých.
Chce to jen mít oči a uši otevřené, hlavně však mít pro tyto každodenní drobné radosti široce otevřené srdce. Přicházejí pak samy, nevolány, a dokáží nás vždy vlídně pohladit, potěšit, rozveselit. Nebojí se ani hluku velkých umělých vášní a velkých umělých slov, snažících se nás stejně uměle přesvědčovat o nezbytnosti "boje za šťastné zítřky", neboť jejich prostý a nefalšovaný náboj radosti je k mání vždy a všude, jsme-li mu dostatečně otevřeni.
Myslím, že právě nadcházející čas s dlouhými zimními večery je vynikající příležitostí začít si užívat všech "každodenních drobných radostí", které nám život v přehršlích nabízí a pilně se učit mít pro ně neustále otevřené oči, uši i srdce.
Přeju Vám, abyste si jich nejen ve dnech nastávajících užívali plnými doušky...

Miroslav Macek