ČTVRTEČNÍ GLOSY 15.12.2011

Miroslava Macka
Populární ekonom Sedláček si z nás zřejmě dělá legraci, když v Hospodářských novinách tvrdí: "A nyní jsme mnohem suverénnější, než jsme byli před vstupem. Slovensko skutečně mohlo zablokovat půjčku Řecku. Takovou důležitost jsme my a Slovensko historicky nikdy neměli. Teď náš názor, narozdíl od minula zajímá všechny. Naše role je tak mnohem důležitější, než kdy předtím."
Jako by zapomněl, že na Slovensku kvůli tomu padla vláda a nic tedy nezablokovalo a kdyby se tak nestalo a Slovensko se vzepřelo, EU by okamžitě našla nějakou obezličku a slovenský odpor by vyšel zcela naprázdno.

Nestačím kroutit hlavou nad argumentem, že peníze MMF půjčit musíme, neboť jinak "nebudeme na palubě" a EU nás za to v toku času potrestá. Pokud by skutečně hrozily ze strany EU nějaké sankce či schválnosti a buzerace, pak by přece byl nejvyšší čas z takového spolku ihned odejít.

Pavel Kohout v Lidovkách o půjčce MMF:
Jaké parametry by měla t půjčka mítm jaké úroky, jakou dobu splatnosti? Na jaký účel by měly být ty peníze použity? Co to znamená, ta záchrana eurozóny? To nikdo neví, nikdo z Bruselu to nevysvětlil. Bude se půjčovat bankám? Státům?

František Bouc tamtéž:
O nás bez nás je rozhodováno již nyní. "Dohoda" eurolídrů je v podstatě bílým papírem (jehož obsah doplní duo Merkelová - Sarkozy). Můžeme si ale za 90 miliard koupit místo u stolu, kde bude "dohoda" oznámena.

Petr Hampl na Finmag:
Nápady na fiskální federalizaci Evropy i navržená koncepce nové smlouvy vycházejí ze stejné logiky: Situace je zachráněna, pokud správné úřady vytvářejí správné dokumenty. Realita už se těmto dokumentům přizpůsobí. Důsledkem této iluze (či "opojení mocí") a kroků, které z ní vycházejí, nebude úleva, ale naopak dramatické zhoršení situace.
Nic jiného než další dokumenty v zásadě nenabízí ani aktuálně schvalovaná varianta, podle níž by všechny státy eurozóny (a možná i všichni členové EU) museli povinně hospodařit s vyrovnanými rozpočty. Prakticky by to znamenalo povinnost vytvořit potřebný dokument a ukázat jej v Berlíně nebo Bruselu. A jestli budou skutečné daňové výnosy menší a skutečné státní výdaje vyšší než předpoklad, tak co? Přestaneme v září vyplácet důchody? Zavřeme v říjnu školy? Zavřeme v listopadu věznice a popravíme vězně? Samozřejmě, že ne! Schodek bude prostě jiný než plánovaný. Státu bude uložena pokuta a zařadí platbu pokuty do rozpočtu na příští rok. Samozřejmě opět papírově vyrovnaného nebo dokonce přebytkového. Skutečným výsledkem bude nekoordinované, nekontrolované a rychle rostoucí utrácení.

Čtenář glos M. Z. mi napsal:
Navrhuji, aby Paroubkovým byly uděleny Nobelova cena za literaturu, protože umí tak hezky psát, Nobelova cena za ekonomii, protože umí ty hezké knihy tak hezky prodávat i přes odpor čtenářů a Nobelova cena míru, protože zatímco bankovní lupič krade se zbraní v ruce a ohrožuje nevinné, oni ukradli 5 mega zcela mírovou cestou.