ÚTERNÍ GLOSY 13.12.2011

Miroslava Macka
Věděli jste to?
Opakuje se scénář z loňského roku, kdy jsme poslali dvacet šest miliard korun, tedy 1,06 miliardy eur, z devizových rezerv na krachující Řecko. Rozhodla o tom v tichosti vláda s tehdejším guvernérem centrální banky Tůmou. Veřejnost o tom ani nevěděla, nevěděl o tom ani parlament.

Jiří Havel z ČSSD včera v Radiožurnálu: Já se nestačím divit, co o té věci čtu a slyším. Prostě Česká národní banka převede peníze z jednoho účtu na druhý.

Europoslanec za ODS Hynek Fajmon na svém blogu:
Největším zázrakem posledních dní je to, že se dvojici Merkozy podařilo přesvědčit média o tom, že na summitu EU zachraňují eurozónu. Je politováníhodné, že toto zcela zjevně nepravdivé tvrzení téměř všechna média přejala a ty, kteří nechtějí "moudré" Merkozyho návrhy přijmout označují za ty, kdo brání "záchraně eurozóny". Tak to ale vůbec není.
To hlavní, co se v posledních dnech a týdnech odehrává, je spor mezi Francií a Německem o to, zda se povolí ECB neomezeně tisknout peníze a "zachránit" tak před bankrotem celé jižní křídlo eurozóny na účet těch, kteří hospodaří odpovědněji. V čele tábora, který chce protiprávně (v rozporu s Lisabonskou smlouvou) umožnit ECB neomezeně tisknout peníze, je Sarkozy a dělá to v zájmu francouzských bank, které se bez záchrany jižního křídla potopí.
Merkelová toto řešení odmítala s poukazem na svou vlastní německou historickou zkušenost s hyperinflací, která umožnila Hitlerovi zničit demokracii a uvrhnout celý svět do nejhorší světové války. V poslední době ale její odpor slábne, protože v rámci eurozóny je v menšině. Za jejím názorem stojí pouze Rakousko, Nizozemsko, Finsko, Lucembursko a váhavě Slovensko. Všichni ostatní členové eurozóny stojí za Francií. Merkelová je také pod tlakem své domácí opozice tvořené zelenými a sociálními demokraty, kteří zcela v rozporu s německými zájmy protlačují eurodluhopisy.


Ladislav Jakl: "Mediální skotačení kolem dalajlámy je kýčem století. Fascinuje naše média otevřený marxismus, představa státu jako jednoho velkého kláštera nebo marketingově rafinovaný byznys s rádobyduchovními frázemi, jaké umí každá kartářka?"
Dovoluji si nesouhlasit. Sice to umí každá kartářka, ale těch je moc, kdežto dalajláma je jen jeden a proto se z něj tak snadno dělá mediální kýč. Velmi mi připomíná bývalého předsedu Světové rady míru Romeše Čandru: ten také létal po světě, vždy vystoupil z letadla a s rukama nad hlavou opakoval "Mějte se rádi! Mějte se rádi!" Ten byl ovšem financován Moskvou, kdežto tento marxista zřejmě odjinud...

A jeden nekorektní nakonec: V roce 2036 byla do vesmíru vypuštěna první cikánská posádka. A to bylo také naposled, kdy byl vidět Velký a Malý vůz...