ÚTERNÍ GLOSY 6.12.2011

Miroslava Macka
Celý den poslouchám zprávy a komentáře o tom, kterak ministr kultury Besser pochybil, když neuvedl do svého majetkového přiznání podíl na firmě, která koupila za více než 4 miliony korun nemovitost na Floridě. Taktéž dohady o tom, zda je morální či nemorální podnikat se společníkem, který byl odsouzen za korupci a zda by měl ministr odstoupit či nikoliv.
K meritu věci, tedy k vlastnímu nákupu, ani slovo. Přitom otázek by bylo dost, kupříkladu proč nemovitost kupovala americká firma a ne přímo čeští zájemci, jaký podíl má Besser v té firmě, kolik do firmy vložil peněz, kolik činil jeho podíl při koupi nemovitosti, jak a zda legálně převedl peníze do USA... Nemluvě o tom, že ministr Besser tvrdí, že vše platil jeho společník a jistě jde o "poctivé peníze": pak by ale měl vysvětlit, k čemu jej jeho společník tedy při koupi bytu vlastně potřeboval. Nezodpovězených otázek, jak vidíte, je opravdu více než dost.

Ovšem, jak je u nás obvyklé, není důležité, co se stalo, ale co o tom říkají dotyční. Společník Hrách kupříkladu oznámil, že peníze na nákup nemovitosti získal z prodeje části pražského Domu módy, za kterou dostal 20 milionů korun. Ovšem byt na Floridě za sedm milionů koupil na hypotéku a tak prý potřeboval dva ručitele, mezi nimiž byl jedním nynější ministr kultury Besser. Proč se ručitel musel stát podílníkem firmy, zůstalo neobjasněno. Proč si musel Hrách brát hypotéku, když měl dvacet milionů z prodeje Domu módy, jakbysmet. Už se těším na další "upřesnění". Joj, to bude švanda! A obzvláště se těším na pikantní podrobnosti ,za kterých Hrách získal část pražského Domu módy!

Jako "u blbejch": Sarkozy prohlásil, že společné eurobondy rozhodně nejsou řešením krize...tak proč je, xakru, týdny a měsíce požadoval? Merkelová prohlásila, že je nezbytné přijmout tvrdé sankce vůči zemím, které překročí deficit o 3%. Ale to už tu přece bylo a právě Německo, aby nebylo sankcionováno, tehdy prosadilo beztrestné porušovíní tohoto pravidla!

Konečně chápu, proč je kněz a hybatel protiklausovské fronty Tomáš Halík přehnaně silně a tedy velmi nevěrohodně kritický k současnému dění: vždyť byl za reálného socialismu v NDR (pro nepamětníky: Německá demokratická republika), a to v Erfurtu, biskupem Hugem Aufderbeckerem v roce 1978, tedy za hlubokého socialismu, vysvěcen na kněze. Dokonce u toho tehdy koncelebroval biskup z Kolína nad Rýnem Joachim Meisner, tedy ze SNR (pro nepamětníky: Spoková republika Německo), tedy ze země za "železnou oponou" !
Jak se zdá, ani západní ani východní tajné služby o tom zřejmě nevěděly a tedy nezasáhly (předpokládám, že spisy obou biskupů jsou dávno a dávno skartovány).
To je ale zřejmá blbost, že?
Takže si položme logickou otázku: Když věděly, proč nečinily? Neříkalo se tomu tehdy a neříká dosud "double agent?" Jenže, xakru, pro koho zrovna teď ten Halík pracuje?