ÚTERNÍ GLOSY 29.11.2011

Miroslava Macka
Policie zadržela šéfa pražských městských strážníků Vladimíra Kotrouše při přebírání úplatku a podle všech okolností má tentokrát důkazů víc než dost. Byť jde v tomto případě o "velkou rybu", po jejímž chycení již dlouho volala jak veřejnost, tak Karolina Peake, žádný velký jásot se nekoná. Zřejmě jde o to, že pod pojmem "velká ryba" si představovali nějakého význačného politika, po jehož zatčení by nastal tak velký mediální humbuk, že by se "boj s korupcí" zdál být vítězně vyhrán. Takto ovšem máme další důkaz, že "boj s korupcí" je převážně politické heslo.

Bude zajímavé sledovat akci hromadných výpovědí nemocničních lékařů na Slovensku. Pokud totiž vláda Ivety Radičové neustoupí, prakticky se zjistí, že k žádnému ohrožení zdravotního stavu obyvatel nedojde, byť nastane řev veliký. V takovém případě bych ovšem očekával okamžitou demisi ministra Hegera, který porušil staré dobré naučení, že s vyděrači se nevyjednává, ale zabíjí se.

Noviny jsou plné článků o tom, že Češi podvádějí s cenou zásilek ze zemí mimo EU, aby nemuseli platit clo a tím zdržují odbavování vánočních dárků. Moc by mne zajímalo, kolik tato buzerace občanů stojí, kolik se vybere na clu a jestli by nebylo mnohem jednodušší to clo zrušit a ušetřit mnohem efektivněji jinde, než nahrabat zde.