PÁTEČNÍ GLOSY 4.11.2011

Miroslava Macka
Politikové i komentátoři se předhánějí ve tvrzeních, že nerozumějí chaotickému jednání řeckého premiéra Papandrea, ačkoliv jde o věc křišťálově jasnou: Papandreu si je velmi dobře vědom, co způsobí faktické uplatnění německofrancouzských úsporných požadavků, na které je vázán příslib další finanční pomoci (od sociálních bouří až po revoluci, přičemž záchrany řeckého hospodářství se stejně nedosáhne) a odmítá za to nést osobní odpovědnost. Proto hledá spolupachatele: občany, kteří by je akceptovali referendem či opoziční politiky, kteří by je akceptovali vstupem do vlády nebo úředníky, kteří by je akceptovali vytvořením "úřednické vlády"..

Obstrukce opozice ve sněmovně jsou trapné. Jiné ovšem ani být nemohou, neboť je činí stejně trapní poslanci. Vtipný zůstal jen poslanec ČSSD Hamáček, který do televizních kamer prohlásil: Stojím si za tím, že debata byla věcná!

Praha vypsala soutěž na svoz odpadu na deset let za více než 16 miliard korun. Nejlepší nabídku mělo sdružení firem Pražské služby, AVE a Pražská odpadová. Posledně jmenovaná firma má zcela nejasnou majetkovou strukturu, vznikla před několika málo dny a v konsorciu má za úkol "koordinaci práce na zakázce". Logicky by se tedy měla jmenovat "Pražská radniční úplatková", ne?

V soutěži o největšího prosťáčka roku má velkou šanci na úspěch starosta Prahy 11 Mlejnský, který do diplomové práce na proslavené soukromé universitě J. A. Komenského opsal celé kapitoly z knih a hájí se mj. tím, že k tématu práce už nic nového nejde říct.