PONDĚLNÍ GLOSY 31.10.2011

Miroslava Macka
Klasická ukázka vítězství debilní ideologie nad zdravým rozumem: vláda bude dotovat cca 12 miliardami elektřinu pro koncové spotřebitele, aby na ně tolik nedopadla dotace fotovoltaických elektráren.

V Česku existuje 15% firem s akciemi na doručitele, tedy s neznámými vlastníky. Získávají však zhruba 80% veškerých státních zakázek. Tipněte si, kolik z nich vlastní ti, kteří o zakázkách rozhodují...

No hurá! Zase se budeme mít lépe: pokud nás policie bude odposlouchávat či sledovat, nakonec nám to státní zástupce či soudce řekne (až na pár výjimek) a navíc si budeme moci podat stížnost!

MUDr. J. M. mi napsal:
S těmi úvazky lékařů je to totiž problém, protože pojišťovna předepisuje jednak čas, potřebný na určitý úkon, a jednak počet lékařů na odděleních, tzv. personální a věcné vybavení.
Obojí je samozřejmě mimo realitu. Představme si to takto: Když například nějaká operace trvá hodinu, ale pojišťovna na to určuje dvě hodiny, tak lékař by buď musel mít hodinu přestávku a nebo udělá druhou operaci, na to už ale musí vykázat úvazek 2. Pokud jsou operační sály součástí oddělení, tak podle předpisu musí ještě někdo být vypsán na oddělení, přestože je tam vše hotovo, vizita i převazy, a to už je úvazek 3. Pokud je na oddělení jednotka JIP, kde vyžaduje pojišťovna vykázat zvláštního lékaře nebo i víc podle počtu lůžek, tak máme 4. Plat ale jeden. Samozřejmě, že se nato přijde a to je asi právě teď ten popisovaný stav. Co ale má nemocnice dělat, když papírově předepsaní doktoři neexistují fyzicky ani platově ani pro ně není práce a zároveň je toto vykazování podmínkou výplaty peněz od pojišťovny?

A jeden půvabně nekorektní nakonec:
Narodil se malý cikán a dostal jméno Armani. Takže za čas nedostanete na Vánoce kabelku od Armaniho, ale Armani tu vaši...