ÚTERNÍ GLOSY 4.10.2011

Miroslava Macka
Dvě dnešní zprávy, které spolu souvisejí: schodek státního rozpočtu stoupl v září na 105,1 miliardy korun a je v této době nejvyšší za posledních deset let a milionáři se vrhli na "Kalouskovy" státní dluhopisy, kterých se prodalo během prvního dne za 5 miliard, přičemž průměrný (!) úpis byl 6,6 milionu korun. Schodek totiž samozřejmě zaplatíme v daních všichni, a to včetně posledního bezdomovce, který si koupí krabicové víno zatížené spotřební daní a vyšší DPH a co se týká úroků z dluhopisů, také je samozřejmě zaplatí hlavně nižší střední a střední třída, která si dluhopisy nemůže koupit vůbec nebo jen v nepatrném množství. Summa summarum: decimace střední třídy za vlády údajně pravicové nadále pokračuje...

Je neuvěřitelné, jakou nabubřelou malost projevil divadelník Břetislav Rychlík ve včerejším Týdnu, když ve zdravici exprezidentovi Václavu Havlovi napsal: "A myslím, že symbolické bylo i to, že Ti během naší návštěvy zazvonil v kapse županu mobil a volala Ti Madeleine Albrightová. Za to, jaké mají Tvoje názory ve světě politické spojence,Ti budeme jednou vděčni. Mám totiž dojem, že až bude v politickém důchodu Tvůj nástupce, zazvoní mu v kapse županu mobil maximálně od Bátory nebo od Bobošíkové."

Doposud jsem netušil, jakým strašným rizikem moje generace procházela, když nás matky rodily doma...

Ve včerejších Hospodářských novinách vyšel obsáhlý rozhovor s nositelem Nobelovy ceny za ekonomii Josephem Stiglitzem se spoustou často protichůdných rad, co by se v dnešní ekonomické situaci mělo dělat. To redaktorka Julie Hrstková byla ve svém sloupku stručnější a jednoznačnější a troufám si tvrdit, že její návod by na rozdíl od hraběcích rad otitulovaných expertů fungoval : "To, co chybí dnešnímu světu, je reálný kapitalismus, kdy jsou za špatná rozhodnutí potrestáni akcionáři, ne daňoví poplatníci. Stát má jen vytvářet právní rámec a tlačit na jeho dodržování, ne zachraňovat nezachranitelné či napravovat nerovnosti."

Opsáno z facebooku:
Znovu se vyostřují diskuse o volbě prezidenta. Čeká nás nejspíš lítý boj o bezesporu klíčový prvek demokracie, tedy, jestli budou hlavu státu volit zkorumpovaní zákonodárci, nebo zblblý dav.