ÚTERNÍ GLOSY 6.09.2011

Miroslava Macka
Daniel Hannah, konzervativní europoslanec:
Představte si, že by sem přijela delegace z Kuby, Íránu nebo Sýrie a podávala zprávu o stavu demokracie v Evropské unii. Co by zjistili? Viděli by, že tady unikátním způsobem koncentrujeme moc v nevolené vládě 27 jmenovaných komisařů, kteří bizarně také mají významné zákonodárné pravomoci. Viděli by, že máme bezmocný kývající parlament. Viděli by, že tu máme soud, který opakovaně rozhoduje na základě toho, co si myslí, že by právo mělo říkat, namísto toho, co právo ve skutečnosti říká. Viděli by, že jsme připraveni odpálkovat výsledky referend a chovat se k veřejnému mínění jako k překážce, kterou je nutno překonat, než jako k důvodu, abychom změnili směr.
Ale než zajdu dále, odkázal bych kolegy na Lukášovo evangelium,kapitolu 6, verš 41: ‘Jak to, že vidíš třísku v oku svého bratra, ale trám ve svém vlastním oku nepozoruješ?’

Můj včerejší článek v MF Dnes:
V případu nákupu zbytečných a předražených obrněných transportérů Pandur konečně začíná být jasno. Několik přísně tajných depeší americké ambasády v Praze, které zveřejnil WikiLeaks, totiž dokládá, že ambasáda dostala od rakouského ( Američany však vlastněného) výrobce transportérů varování, že náměstek ministra obrany Barták zorganizoval situaci, kdy byl kontrakt zrušen, aby pak mohl být obnoven s požadavkem nastrčeného chráněnce a přítele tehdejšího premiéra Topolánka Marka Dalíka na 18 milionů eur "provize".
Jak dozajista víte, pozměněný kontrakt byl nakonec podepsán. Jak možná také víte, jednání se opravdu zúčastnil, a to zcela nepochopitelně, neboť bez jakékoliv funkce či oficiálního pověření, Marek Dalík.
Představa, že by pražská ambasáda posílala do Washingtonu nějaké hospodské povídačky, je absurdní. V depeších se totiž jasně říká, že varování příšlo od "zástupce Steyeru" a to si pracovníci ambasády určitě nevycucali z prstu. Ostatně stejné potvrdili i bývalí zástupci této firmy českým novinářům z MF Dnes.
Pokud vyjdeme z těchto tří faktů, zdravým selským rozumem dojdeme k jedinému, zcela logickému a jasnému závěru: Američané nabídku zvážili a po patřičném dohadování o množství a ceně (počet Pandurů byl snížen, cena za kus navýšena) akceptovali. Tomu nasvědčuje i nebývalá neochota americké ambasády vyjádřit se k uniklým informacím, kdy jedinou reakcí je odsouzení serveru WikiLleaks.
Což je logické: kdo sestavuje světové žebříčky míry korupce ve světě, těžko přizná, že jeho firmy v honbě za strategickými zakázkami uplácejí (byť se to mnohokrát v minulosti potvrdilo).
Mimochodem, při této příležitosti nelze nevzpomenout Gripeny a britské řešení jednoznačného uplácení firmou BAE: drakonická pokuta do státní kasy za zastavení vyšetřování...
Nelze tedy, bohužel, ani v tomto případě očekávat jakoukoliv spolupráci s americkou stranou, která by vedla k rozkrytí úplatku a představa, že vše bez aktivní zahraniční pomoci vyšetří česká policie a státní zastupitelství, je natolik nepravděpodobná, že hraničí s nulou.
Pro nás, kteří jsme to nakonec i s úplatkem všechno zaplatili, zbývá jediné: přestat žít v iluzích o světě velkého byznysu a neustále si připomínat, že ke korupci je vždy zapotřebí dvou stran. Na což jsme v poslední době v rámci halasně vytrubovaného, neboť zpolitizovaného boje proti korupci, jaksi pozapomněli...

Opsáno z facebooku:
Nemá-li pravičák rád zbraně, nekupuje je. Nemá-li levičák rád zbraně, chce je zakázat.
Když je pravičák vegetarián, nejí maso. Když je levičák vegetarián, organizuje protestní akce proti živočišným proteinům.
Když je pravičák buzík, užívá v klidu svého života. Když je levičák buzík, požaduje od společnosti, aby ho respektovala.
Když pravičák přijde o práci, přemýšlí, jak by se z této situace dostal. Když přijde o práci levičák, stěžuje si na diskriminaci.
Když se pravičákovi nelíbí televizní diskuse, tak tu televizi vypne. Když se levičákovi nelíbí televizní diskuse, chce ty idioty, co v televizi vykládají nesmysly, zažalovat.
Když je pravičák nevěřící, tak nechodí ani do kostela, ani do synagogy, ani do mešity. Když je levičák nevěřící, tak chce zakázat, aby se na veřejnosti objevovaly jakékoli symboly Boha, víry a jakéhokoli náboženství.