PONDĚLNÍ GLOSY 5.09.2011

Miroslava Macka
Jak je vidět, WikiLeaks nejsou žádným nebezpečím: z naposledy publikovaných dokumentů americké ambasády v Praze jsme se kupříkladu dozvěděli, že Jiří Paroubek na jedné straně radil Američanům, jak v Česku prosadit radar a na straně druhé vehementně přesvědčoval spolusoudruhy, kterak je proti němu. Jak říkám, nic nového pod sluncem... zvláště o Paroubkovi ne.

A tak tu máme hned dva tajemníky pro evropské záležitosti. Jednoho jmenoval premiér a druhého ministr zahraničí. Oba dva jsou, pochopitelně, na nic: můžeme si stokrát namlouvat, kterak jsme schopni ovlivnit politiku EU, ale nadále platilo, platí a bude plati, že EU bude taková, jakou si ji přejí mít velmoci, tedy Německo a Francie, nebo nebude žádná. I kdybychom jmenovali deset tajemníků...

Alena Prokopová v Lidovkách dokonale vyjádřila i můj názor na film Muži v naději: ‚‚Nemá ovšem smysl pohoršovat se. Pokud se Muži v naději skutečně budou divákům líbit, poskytnou jen další důkaz o tom, že mimoděčně zrcadlí tvář současné české společnosti. Otázka, proč je tato tvář tak nehezkým, cynicky pokřiveným ksichtem, už ovšem nespadá do kompetence filmového kritika."


Sběratelé umění jsou znepokojeni: nikdo z nich ani netuší, kolik namaloval módní umělec Damien Hirst obrazů s pravidelnými barevnými kolečky a tak jsou znejistěni, zda budou mít stále tu přemrštěnou cenu, kterou za ně zaplatili. Dobře jim tak, za blbost se platí.