ÚTERNÍ GLOSY 30.08.2011

Miroslava Macka
Buď níže zmínění pánové něco silného hulí, šňupají či si píchají anebo je to další test české veřejnosti, co ještě unese, aniž by přistoupila k defenestraci. "Pochopil, že to není boj proti němu, ale zásadní postoj člověka, který jako dítě zažil protektorát," prohlásil ministr Schwarzenberg po jednání s kolegou Dobešem o úředníku ministerstva školství Bátorovi. Na to řekl Dobeš: "Pan Bátora byl dosud pověřen personalistikou. Na této pozici k 1. září skončí a bude zastávat pozici zástupce ředitele kanceláře ministra školství. V této pozici bude mít na starosti čtyři věci: výběrová řízení, správu budov, ekonomiku a informatiku." "Rozcházeli jsme se s tím, že je to dostačující. Bude tam, kde nevadí," dorazil vše Schwarzenberg.

ODS prodává své letité sídlo na Jánském vršku. Což je jen dobře, neboť už jeho nákup byla vzhledem k lokalitě a dispozicích budovy nezměrná pitomost. Kéž by to znamenalo i návrat k předvrškovské politice ODS!

Přítel O. V. mi zaslal mail, s jehož obsahem velmi souhlasím:
Na rozdíl od mnoha analytiků a politologů si nemyslím, že by Václav Klaus byl schopen založit politickou stranu, která by mohla zaznamenat významný úspěch ve volbách. Ono se velmi zapomínáná na tu "maličkost", že politická strana, má-li být úspěšná, potřebuje bezvadně fungující organizační "soustrojí", které, ač není vidět, je pro politickou stranu nezbytné. Toto soustrojí je postřeba vymyslet a následně mu vdechnout život. Václav Klaus žádnou stranu nezaložil, tím méně pak má povědomí o těchto maličkostech. ODS zakládali a rozbíhali jiní lidé, kteří už dávno nezdobí politickou scénu - podle mých zkušeností by ani nechtěli - a Václav Klaus stanul v jejím čele, toť vše. Protože Klaus nikoho z dotyčných tvůrců nekontaktoval (alespoň podle mých informací), řekl bych, že o další kariéru tohoto typu nemá zájem. Pokud ovšem nechce spáchat politickou sebevraždu, na což nevypadá. Z důvodů naprosté absence tohoto know-how v rámci současné politické scény si dokonce troufám tvrdit, že k zániku jsou předurčeny spíše VV a TOP09, než dnes už téměř neuvěřitelná ODS. Ta totiž, na rozdíl od oněch zmíněných, disponuje již dvacet let poměrně kvalitní a fungující organizační strukturou, která, mimo to, že přežila všechny pokusy o "kutilské" inovace, může sloužit jako slušná základna pro nějaký druh "restartu". Zatímco v takové TOP09 stačí, aby se kníže pán rozhodl jít do penze a je konec s veškerou slávou. Ne nadarmo říkají britští konzervativci (volně přeloženo) "bez struktury do politiky nelez!".