PÁTEČNÍ GLOSY 26.08.2011

Miroslava Macka
Jsou bezobsažné a nabubřelé věty, po kterých by měl následovat okamžitý vyhazov ze zaměstnání ("úmyslně nepíšu "z práce"). Kupříkladu za tu následující, která vysvětluje statisícové odměny na ministerstvu dopravy: "Zpravidla jde o odměny za mimořádné pracovní úsilí vedoucí k vyšší efektivnosti práce ministerstva a celkovým pracovním výsledkům." (Prohlásil až po urgencích Hospodářských novin Josef Chodora, šéf bezpečnostního odboru ministerstva). Kam se hrabe Bátora!

Náměstkyně čínského ministra zahraničních věcí Fu Jing v rozhovoru pro časopis Spiegel: "Jestli se budete nadále považovat za střed světa, budete si myslet, že vlastníte monopol na pravdu, správné názory a správné hodnoty, pak vám bude vždy nepříjemné, když zjistíte, že svět je různorodý. Existují rozdílné hodnoty a kultury. Žijeme v novém světě. Slezte se svého vysokého koně, z vrcholu světa a potkejte se s námi na hracím hřišti jako s rovnocennými, místo toho abyste formovali nového soupeře ve stylu studené války."

Cena zlata se za dva dny propadla z 1911 dolarů za troyskou unci na 1702 dolarů, tedy o téměř 11%. Analytici a experti, kteří do nás v posledních dnech hučeli, abychom zlato nakupovali a nakupovali, najednou mlčí jako když utne.Jak typické!

Včerejšek se, jak doufám, stane slavnostním dnem: včera se totiž poprvé objevila na kolejích soukromá a nedotovaná vlaková souprava Regiojet, která má od září konkurovat na trase Ostrava - Praha a zpět Českým drahám. Což bude, jak opět doufám, začátek konce tohoto skanzenu socialismu u nás.